Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

Mimliyorum, Mimliyorsun, Mimliyor…

1 min read

Balkanlardan gelen mim dalgası sonunda bizim de üzerimizde etkisini gösterdi :) Dedim ya bir mim furyasıdır kaptırmış gidiyoruz… Sakın pişman olduğumu sanmayın, tam tersine bir nevi blogların birbirlerini desteklemesi gibi görüyorum bu olayı ve bence oldukça mantıklı da ;)

Nahnu‘nun başlatıp, yol haritasıyla gelişimini takip etmemize imkan sağladığı Beni Kritize Et mim dalgası Teknoseyir‘den Hasan Karaboğa vasıtasıyla bana da ulaştı. Aslında böyle bir mimin bana gelmesini sağlayan blogun Teknoseyir olmasına çok sevindim çünkü onun tarihi gelişimini en iyi takip etmiş olanlardan birisiyim sanırım :)

İnanır mısınız bilmem ama Hasan’ın bugünlere geleceğini taa ilk zamanlardan anlamıştım. Değerlendirmeleri, çalışmaları zaten buna işaretti. Peki bugünlerde Teknoseyir ne durumda diye soracak olursanız, bir yandan Bloglaralemi‘nde ayın blogu seçilirken, diğer yandan Mehmet Doğan gibi bir uzman görüşüyle “harika” olarak nitelendirildi. Tabi aynı zamanda WordPress-tr yöneticisi ve en aktif çalışanlarından birisi olurken Alexa’da da 226,105nci sıraya kadar yükseldi.
Hasan, Teknoseyir‘e taşınmadan önce sitesinde (eski adresi karaboga.com) hem joomla hem de wordpress kullanıyordu. Hatta iyi hatırlıyorum, teması da Blix’ti :) Ardından Teknoseyir oldu ve ödüllü temlardan Durable temasına geçti. Bu geçiş aslında hem fiziki hem de fikri anlamda bir geçişti. Artık her makalesini teknoloji üzerine ve büyük bir özveriyle yazmaya başladı. Kalitesini de hiç düşürmeyip tam tersine çıtasını hep yükseltti. Şuanki teması Jarkolicious her ne kadar eski teması Durable kadar gelişmiş olmasa da kaliteli içeriğine oldukça uyumlu bir tema.

Hasan’ın Türk WordPress kullanıcıları için yapmış olduğu çalışmalar da küçümsenemeyecek kadar değerli. Öyle ki WordPress dil dosyasını ilk kez Türkçe’ye çevirenlerden birisi ve her yeni sürüm yayınlandığın en kısa zamanda dil dosyasını güncellemekte. WordPress Rehberi e-kitabı da WordPress’i öğrenmek için ideal bir yol haritası. Tabi bunun yanında WordPress-tr ile ilgilenmesi de çalışmalarının en büyük örneği.

Değerlendirme sonucu olarak şunu söyleyebilirim ki umarım Hasan gibi günlükçüleri ve Teknoseyir gibi orjinal içerikli günlükleri internet ortamında daha sık görürüz.

Gelelim beni değerlendirmesini istediğim mümtaz kişiliklere :)

Grafiker ve tasarımcı olan ve kendi günlüğünde bize bu konularda eşsiz bilgiler sunan Ceyhun Aksan.
Son günlerde oldukça dikkat çeken ve hem günlüğüyle hem de içeriğiyle göz dolduran Volkan Karakuş.
İnternetizmle yeni bir hareket başlatan (internetist hareket) ve grafiker olan Özhan Bozkurt
Sempatik kişilik, internetin kişicanı Hamdi Yaman

Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

Dünyada E-Ticaret Sektörü ve İşletmeler İçin Satış Fırsatları

Tüketici davranışları günden güne değişmekte ve alış veriş yapma alışkanlıkları buna bağlı olarak farklılaşmaktadır. Özellikle günümüz internet ve teknoloji çağında online ticaret büyük bir...
Erhan Yakut
3 min read