Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

Laravel ile Gmail Üzerinden Eposta Gönderme

45 sec read

laravelLaravel, altyapısında kullandığı SwiftMailer kütüphanesi sayesinde SMTP, Mailgun, Mandrill, SparkPost, Amazon SES, PHP’nin mail fonksiyonu ve sendmail gibi bir çok mail driver desteği vardır. Benim en çok kullandığım ve güvendiğim mail gönderme yöntemi ise Gmail üzerinden smtp yolu ile eposta göndermek. Gmail’i bu şekilde kullanabilmek için aşağıdaki adımları izlemelisiniz.

Gmail Üzerinde App Password Oluşturma

Öncelikle uygulamanız için bir Gmail app password oluşturmalısınız. Bunun için de Gmail hesabınızda Hesabım -> Oturum açma ve güvenlik -> 2 Adımlı Doğrulama‘yı aktif hale getirmelisiniz. Bundan sonra da aynı pencerede Uygulama Şifreleri altında uygulamanız için bir şifre üretebilirsiniz.

.env Dosyasının Güncellenmesi

İlk aşamada uygulama şifresini ürettik. Ardından projemizdeki .env dosyasında aşağıdaki satırları kendi bilgileriniz ile doldurmanız gerekiyor. Hepsi bu kadar. Artık Mail sınıfını kullanarak rahatlıkla eposta gönderebilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınızı bilmiyor iseniz Laravel İletişim Formu ile Eposta Gönderme başlıklı yazıma bakabilirsiniz.

MAIL_DRIVER = smtp
MAIL_HOST = smtp.gmail.com
MAIL_PORT = 587
MAIL_USERNAME = your-gmail-username
MAIL_PASSWORD = your-application-specific-password
MAIL_ENCRYPTION = tlsErhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer