Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

Kaliteli Hosting Ne Demektir?

5 min read

Uzun zamandır bu konuda bir yazı yazmak, sunucuların altyapılarından ve hosting firmalarından bahsetmek istiyordum. Sebebini soracak olursanız şöyle özetleyebilirim; eskiden yurt dışındaki firmaları önerir, Tükiye’deki hosting firmalarının gerek donanım ve yazılım, gerekse müşteri memnuniyeti ve hizmet açısından yeterli olmadığından bahsederdik. Şimdi ise artık bizim de son derece kaliteli ve müşteri memnuniyetini önplanda tutan hosting firmalarımız var. Kaliteli yerli hosting firma sayısının artması rekabeti ve sonucunda da fiyatlarda da ciddi bir düşüşü getirdi. Bu sevindirici gelişmelerden sonra Türkiye lokasyonlu sunucuları gönül rahatlığıyla tercih edebilir, çevremizdekilere tavsiye edebilir hale geldik. Tabi hosting firmasını seçerken sadece lokasyonu dikkate almamız yetmez.

En önemli kriterimizi yani lokasyonu Tükiye olarak belirledikten sonra hosting seçiminde artık detaylarını yazının devamında belirteceğim diğer hususlara da dikkat etmeliyiz. Konuyu incelerken farazi konuşmak yerine somut örnekler vermek ve anlatımı kolaylaştırmayı düşünerek uzun zamandır sponsorum olan, hizmetine hep güvendiğim ve takdir ettiğim WEBGRUP firmasını ele aldım.

Yasallık ve Resmiyet

Bir hosting firması ile çalışmaya başlamadan önce karşımızda resmi ve yasal bir firma olduğundan emin olmalıyız. Aksi takdirde kendi sunucusu (server) olmayan “Reseller” olarak satış yapan amatör bir kişi veya kişilerle karşı karşıya kalabiliriz. Böyle bir durumda bir anda siteniz kapanır, hosting firmasının sayfası açılmaz ise hiç şaşırmayınız çünkü sizin haklarınızı ve sitenizi koruyan hiçbir yasal belge yoktur.

Webgrup ise tamamen profesyonel, resmi ve yasal bir hizmet alabileceğiniz tecrübeli bir firmadır. Öyle ki sponsorum olmalarına rağmen her hizmet alışımda faturamı mutlaka gönderirler ve haklarımı tekrar tekrar hatırlatırlar. Özellikle de sitemin her gün yedeğinin alındığını vurgularlar ki bu en çok dikkat ettiğim husustur.

Konum (Lokasyon)

Yazımın giriş paragrafında belirttiğim gibi sunucularımızın konumunun Türkiye olması sitemizin hızı açısından çok önemlidir. Bu nedenle Türkiye lokasyonlu Türk firmalar ile anlaşmamız bugünlerde en çok önem vermemiz gereken hususlardan birisi. Tabi güvenilir bir hosting firmasının lokasyon konusunda her zaman bir B planı olmalı. Örneğin Türkiye’nin internet hatlarında oluşan ciddi bir sıkıntı (daha önce birkaç defa meydana gelmişti) Türkiye lokasyonlu firmaların çalışmasını engelleyebilir veya zorlaştırabilir. İşte böyle durumlar için firmanızın yurtdışında da sunucularının bulunması sitenizin sorunsuz olarak yayınına devam edebilmesi için hayatî önem taşır. Ayrıca bu yurtdışındaki sunucular yedekleme için de kullanılabilirler.

Webgrup firmasının sunucularının konumları ise Türkiye / Denizli, Almanya / Frankfurt ve Amerika / Dallas‘tır. Gördüğünüz gibi sadece B planı değil C planları dahi bulunmaktadır. Bununla birlikte Netinternet DC ile Türkiye’den Denizli konumlu kurumsal sunucularında çok hızlı hizmet vermekteler. Serverloft DC , NetDirekt ile Almanya’nın Frankfurt şehrinden Türkiye hatlarına giren en iyi level(3) bağlantıyla çeşitli hizmetleri bulunuyor. Son olarak da dünyanın en iyi veri merkezi ( datacenter – DC ) ünvanını elinde bulunduran 2 büyük verimerkezi Theplanet , SoftLayer ile ddos ve paket saldırılarını engelleyen (20gbit’e kadar), e-posta ve dosya barındırma, IRCD, BNC gibi hizmetler de vermekteler. Gördüğünüz gibi yurtdışındaki sunucular sadece yedekleme veya acil durumlar için değil, müşteri tercihine göre her türlü ihtiyaç için kullanılabilmektedir.

Bağlantı/Çıkış

Sitelerimizin hızını belirleyen hususlardan birisi sunucunun konumu iken diğeri de sunucunun bağlantısı yani internet çıkış hızıdır. Burada elbette evimizdeki internetin çok daha hızlısını düşünmeliyiz. Fiberobtik kablolarla sağlanmış sağlam bir altyapıdan bahsediyorum. Ancak bu şekilde Webgrup‘un Denizli’de bulunan Netinternet DC sunucuları gibi 100 Mbit.lik çok iyi çıkış hızlarına ulaşabilirsiniz. Webgrup‘un yurtdışındaki Theplanet ve Serverloft sunucuları ise lokasyon uzaklığının oluşturduğu dezavantajı ortadan kaldırmak için 1000 Mbit (1 Gbps) gibi oldukça yüksek çıkış hızlarına sahip.

Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

Dünyada E-Ticaret Sektörü ve İşletmeler İçin Satış Fırsatları

Tüketici davranışları günden güne değişmekte ve alış veriş yapma alışkanlıkları buna bağlı olarak farklılaşmaktadır. Özellikle günümüz internet ve teknoloji çağında online ticaret büyük bir...
Erhan Yakut
3 min read