Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

Chrome’da Belirli Bir Sayfanın Önbelleğini (Cache) Temizlemek

1 min read

Google Chrome

Tarayıcı olarak kullandığımız Chrome’un önbelleği (cache) çoğu zaman işimizi çok kolaylaştırmaktadır. Doldurulmuş parolalar, formlar, eskiden girilen siteler kaydı derken derken gerçekten de önbelleğe ihtiyaç duyduğumuzu anlıyoruz. Fakat bazı sebeplerden ötürü bazen önbelleği temizlememiz gerekebiliyor. Mesela benim gibi geliştirici iseniz ve yazdığınız (güncellediğiniz) kodun tarayıcıda nasıl çalıştığını görmek istiyorsanız mutlaka önbelleği temizlemeniz gerekiyor. Ancak böyle bir durumda Chrome’un tüm önbelleğini silmek de çok kötü bir durumdur. İşte böyle bir sıkıntıyı çözmek yani Chrome’da belirli bir sayfanın önbelleğini temizlemek aslında oldukça basit.

1. Developer Tools Yöntemi

Yukarıda bahsettiğim işlem için tek yapmanız gereken Developer Tools’u açıp Application sekmesindeki Clear storage’a girmek ve temizlenecek öğeleri seçtikten sonra en altta Clear site data butonuna tıklamak.

F12 (Windows) veya Alt + CMD + I (Mac) > Developer Tools > Application sekmesi > Clear storage > Temizlenecek öğelerin seçin ve son olarak en altta Clear site data butonuna tıklayın.

Yakuter Google Chrome Cache Temizleme

2. Yenile (Reload) Düğmesi Yöntemi

İkinci yönetm de aslında Developer Tools ile bağlantılı. Önbelleğini temizlemek istediğiniz site açın. Developer Tools’u açın. Developer Tools açık iken tarayıcının adres kutusunun solundaki yenile (reload) düğmesine sağ tıklayın ve “Empty Cache and Hard Reload” seçeneğine tıklayın.
Chrome yenile düğmesi ile cache temizleme
Tşk. Mustafa Erdinç Zorba

3. Disable Cache Yöntemi

Bu yöntem mevcut önbelleği temizlemekten ziyade henüz çalışmanın başında cache olmadan uygulamayı denemenize yarıyor. Geliştirdiğiniz sayfa açıkken Developer Tools’u açın ve Networks sekmesine gelin. Orada göreceğiniz Disable Cache kutusunu işaretleyin. Tabi unutmayın ki Developer Tools açık olduğu sürece bu işlem etkili olacaktır.
Yakuter Chrome belirli sayfa için önbelleği kapatma

Tşk. Hüseyin Berberoğlu

Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

Dünyada E-Ticaret Sektörü ve İşletmeler İçin Satış Fırsatları

Tüketici davranışları günden güne değişmekte ve alış veriş yapma alışkanlıkları buna bağlı olarak farklılaşmaktadır. Özellikle günümüz internet ve teknoloji çağında online ticaret büyük bir...
Erhan Yakut
3 min read