Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

Benimle Çalışmak İster misiniz?

3 min read

Blog Rehberliği

Blog dünyasına beraber adım atalım
Blog yazmak insana gerçekten keyif veren, araştırmaya sevk eden ya da sadece içinizi dökerek rahatlamanızı sağlayan inanılmaz keyifli bir konudur. Başlangıçta her şey çok basit görünür ama aslında işler tümevarım şeklinde yürüdüğünden başlangıçta planlamayı doğru yapmazsanız zamanla işin içinden çıkılamayacak bir hal alır ve en son içiniz sızlayarak bırakırsınız yazmayı.

2006 yılından günümüze kadar blog tutan ve bu konuda çeşitli ödüller almış birisi olarak blog dünyasına adım atmak isteyenlere yazılımdan, sunucu ve alanadı seçimine, PR’dan yazı yazma tekniklerine kadar her konuda yardımcı olmakta, tecrübelerimi paylaşmakta ve gerektiğinde elimi kirletmekten korkmayıp ;) ilk yazınızı beraber yazmaya kadar projeyi tamamlamaktayım.

Backend Programlama

Size özel web tabanlı çözümler
Günümüzde birbirinden farklı birçok iş sektörü bulunmakta ve söz konusu farklılık neticesinde farklı ihtiyaçlar ortaya çıkmakta. İşte bendeniz tam bu noktada devreye girmekteyim. Firmanın/kişinin/ajansın ihtiyacını analiz etmekte ve bu analiz neticesinde en uygun “çözüm paketini” sunmaktayım. Bu çözüm paketi projeye göre değişmekte olup genel olarak firmaya/kişiye özel içerik yönetim sistemi, envanter yönetim yazılımı vb. bir uygulama olmaktadır. Yazılımcıların Full Stack olarak tabir ettiği bu çözüm paketini freelance olarak hazırlamakta olduğum için maliyeti resmi bir firmanın üreteceği çözüme göre çok daha ucuz olmaktadır.

Frontend Geliştirme

Tasarımlarınızı kodla barıştırma zamanı
Tasarım ve kodlama yeteneklerinin birbirinden kesin çizgilerle ayrıldığını söylemek zor, ne de olsa aynı anda ikisini de başaran insanlar var. Ancak genel olarak geliştiriciler sadece bir alana yönelmektedirler ki bence doğrusu da budur. Böylelikle yenilikçi, modern ve daha önce hiçbir yerde karşılaşılmayan tasarımlar ortaya çıkabilmektedir.

Kaliteli ve isteğinize yönetlik tasarım ortaya çıktıktan sonra şayet onu aynı kalitede koda dökmezseniz, bütün emeği, çabayı boşa harcamış olursunuz. Önemli olan günümüz ve hatta gelecek teknolojileri kullanarak ve aynı anda SEO’yu da düşünerek söz konusu tasarımları websitesi olarak hayata geçirmektir. Bu düşünceyle PSD tasarımlarınızın CSS/XHTML/Javascript dönüşümlerini bir “iş” düşüncesinden ziyade “tutkuyla” yapmaktayım.

WordPress Performans

WordPress’inizi uçurmanın vakti geldi
Performans sitenin basitçe hızlanmasından çok daha öte bir kavramdır. Daha sağlıklı ve optimize çalışan bir WordPress ile;

  • Hosting maliyetini düşürebilir,
  • Arama motorlarına (Google vs.) sitenizi sevdirebilir,
  • Kullanıcıların blogunuzda daha fazla vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz.

WordPress’i hızlandırmanın en bilinen ve basit yol piyasada en çok adı geçen cache eklentilerini kurmaktır ve bunu kod bilmeden de yapabilirsiniz. Ancak bu cache eklentisinin yetmediği durumlarda, mesele gerçekten optimizasyona geldiğinde sunucunun fiziksel özelliklerinden kurulu programlara (apache, nginx vb.) kadar her şeyi düşünmeniz ve bunların birbiri ile uyumlu çalışmasını sağlamanız gerekir. Ya da siz hiçbir şeye dokunmazsınız ve 2006 yılından beri WordPress çekirdeği ile haşir neşir olan birisi ile iletişime geçersiniz ;)

WordPress Güvenlik

Unutmayın, güvenlik basit bir şifreden ibaret değildir!
Siber güvenlik olarak da adlandırılan bilişim güvenliğinin değeri her geçen gün daha da artmaktadır. Birer WordPress kullanıcısı olarak blogu kurup güvenlik olduğunu değerlendirdiğimiz bir şifre seçmekle kendimizi güvende hissetmek yapılacak en büyük yanlıştır. Güvenlik olgusu öncelikle düşüncede başlar, sunucuda gelişir ve WordPress’te alınacak tedbirlerle devam eder.

Güvenlik konusunun bu kadar geniş çaplı olmasının sebebi birçok farklı saldırı (hack) yöntemi olmasıdır. Kimisi sadece şifrenizi ele geçirmeye çalışırken kimisi DDoS saldırıları ile sitenizin kullanılamaz hale gelmesini sağlar. Belki biraz ürkütücü bir tablo çizdim ancak siz blogunuzda ve sunucunuzda gerekli tedbirleri aldıktan sonra korkacak ya da çekinecek hiçbir şeyin kalmadığını görebilirsiniz. Bu alanda da dilerseniz beraber çalışarak güvenlik tedbirleri almanıza yardımcı olabilirim.

WordPress SEO

WordPress ile Google aşkı…
Wordpress’i basit bir blog altyapısı olarak piyasaya çıkmış olsa da şuan e-ticaret sitesi, haber portalı vb. farklı amaçlara da hizmet etmekte. Sitenin oluşturulma amacına göre içeriği değişse de değişmeyen tek şey siteye gelen ziyaretçi sayısını artırmak için yapılan çalışmalar yani SEO (Arama Motoru Optimizasyonu).

SEO, siteye kurulan basit bir SEO eklentisinden çok daha öte bir konudur. Google Analytics ile haşir neşir olmayı, hedef kitlenin tespit edilmesi ve o kitleye yönelik içerik oluşturulması, sitenin/temanın henüz kodlama aşamasında SEO’nun düşünülmesi gibi daha birçok başlık vardır düşünülmesi gereken. Dilerseniz siteniz için beraber bu konulara kafa yorabiliriz.

WordPress Hata ve Çözümleri

WordPress çözümleri için doğru yerdesiniz
Sitenizi yeni kurduğunuzda mevcut WordPress altyapısı ve binlerce eklenti sizi resmen büyüleyecektir ve ihtiyacınız olan her şeye sahip olduğunuzu düşünürsünüz. Ancak zaman geçtikçe farklı ihtiyaçlar ortaya çıkar ya da sitenizde beklemediğiniz sorunlar ile karşılaşırsınız. İşte böyle durumlarda bazen sorununuz kodlara yapılan basit müdhalelerle düzelir bazen de siz özel eklenti yazılması gerekir.

Uzun zamandır (yaklaşık 10 yıl) WordPress ile ilgilenmem nedeniyle sorunlarınızı rahatlıkla ve hızlı bir şekilde çözerek blog yazmaya kaldığınız yerden devam etmenizi sağlamaktan mutluluk duyarım.

Her türlü projenizde benimle çalışmak ister misiniz?

Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

YFD Blog Tasarımı

Erhan Yakut
5 sec read

yTheme Blog Tasarımı

Erhan Yakut
7 sec read