Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

Websiteye Canlı Destek Sistemi Nasıl Eklenir?

2 min read

Canlı Destek Sistemi jivochat

Bu sefer bambaşka bir konuyla karşınızdayım: Canlı Destek Sistemi. İnternet’te birçok farklı alanda websitesi vardır. Çoğunluğunun amacı ise okuyucularıyla en hızlı ve sağlıklı şekilde iletişime geçmektir. Kaldı ki e-ticaret siteleri için bu konu hayati önem arz eder.

Yakuter.com ile genç bilişimcilere yol göstermek gibi bir düşüncem, hedefim var. Bunun için de okuyucularımın bana gönül rahatlığıyla soru sorabilmesini istiyordum. İşte tam böyle bir anda jivochat ile karşılaştım. Bu kaliteli canlı destek sistemi ile sitenize inanılmaz basit bir şekilde canlı destek sistemi kurabiliyor, cep telefonu, PC, Mac veya web üzerinden üzerinden rahatlıkla ziyaretçilerinizle iletişime geçebiliyorsunuz. Şimdi gelelim böyle bir sistemin özelliklerine ve nasıl websitenize benzer bir uygulamayı nasıl kurabileceğinize.

Canlı Destek Sisteminin Özellikleri Nelerdir?

Aslında bu soruya cevap verebilmek için 3 gün bekledim diyebilirim. Çünkü benim aklıma gelmeyen bir çok özellik ile sistemi kurup bir süre kullandıktan sonra karşılaştım. Bunlar neler derseniz;

1. Canlı destek sisteminde çevrimiçi iken bilgisayar başında olmak zorunda değilsiniz. Android veya iPhone cep telefonunuza kuracağınız uygulamar ile her zaman müşterilerinize yanıt verebilirsiniz. Jivochat’in mesela bu yanını gerçekten çok beğendim. Aklınıza gelebilecek hemen hemen tüm ortamları destekliyor.

jivochat platformlar

2. Siteye kurulum gerçekten çok ama çok basit. Tek yapmanız gereken sisteme üye olduktan sonra size verilen javascript kodunu sitenize eklemek hepsi bu kadar. Tabi “ ben koddan anlamam, yok mu hazırı ” derseniz jivochat’in yine birçok altyapı için eklenti desteği bulunmakta.

jivochat eklentiler

3. Bir de bu sistemde en çok dikkatimi çeken konulardan birisi okuyucu ile iletişim kuran temsilcilerin istatistiksel değerlendirmesi. Dürüst olayım, ben siteme bu sistemi kurarken böyle bir panel hayal etmemiştim. Yani büyük bir şirketim olsa, müşteriler ile diyaloga giren personellerin (satış, destek, muhasebe vs.) değerlendirmesini bundan daha güzel yapamazdım.

jivochat istatistikler

4. Online destek için kullancağınız uygulamayı iyi seçmelisiniz çünkü müşteriye ben buradayım deyip de soruları cevapsız bırakmanız şirketiniz adına olumsuz bir imaj bırakır. Bu nedenle farklı iletişim kanalları ile görüşmelerinizin devamlılığından emin olmalısınız.

jivochat iletişim kanalları

Yakuter.com’da da kullandığım Canlı Destek Sistemi’nin özelliklerini anlatmakla bitiremem. Bu nedenle ben sizi kurulum aşamasına alayım :)

Canlı Destek Sistemi Nasıl Kurulur?

Kurulumu anlatırken tüm dünyada yaygın bir şekilde kullanılan ve benim de severek kullandığım canlı destek sistemi jivochat‘i temel alacağım.

1. Öncelikle buraya tıklayarak üye oluyorsunuz.
2. Ardından size verilen kodu sitenizdeki kodlarının en alt kısmına, </body> etiketinin hemen üzerine ekliyorsunuz.
3. Bunları tamamladıktan sonra jivosite admin sayfasından müşterileriniz ile iletişim kurmak istediğiniz platformu seçip soruları almaya başlayabilirsiniz.

jivochat-gorusme

Son Sözler

Dürüst olmak gerekirse bu uygulamayı bloguma kurmadan önce nasıl tepki alacağımdan, insanları bana ulaşmak için canlı desteği kullanıp kullanmayacağından emin değildim. Ancak sonra gördüm ki meğer herkes bunu bekliyormuş :) jivochat’i kurduğumdan beri ne mutlu ki telefonum (soruları telefondan cevaplıyorum) susmuyor. Bu sayede bir çok yazılım meraklısı kişi ile tanışma ve bildiklerimi paylaşma fırsatı yakaladım. Bu nedenle size de hiç tereddüt etmeden denemenizi tavsiye ederim ;)

Nereden başlayacğım derseniz sizi şöyle alayım.

Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

Dünyada E-Ticaret Sektörü ve İşletmeler İçin Satış Fırsatları

Tüketici davranışları günden güne değişmekte ve alış veriş yapma alışkanlıkları buna bağlı olarak farklılaşmaktadır. Özellikle günümüz internet ve teknoloji çağında online ticaret büyük bir...
Erhan Yakut
3 min read