Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

Varsın Kopyalasınlar

1 min read

Son günlerde içeriğimi aynen kullanan bir çok farklı site ile karşılaşıyorum. Saatlerimi harcayıp sitemde/sitelerimde yazmış olduğum makaleler bir bakıyorum çakma günlüklerin göz nuru olmuş. Yazılarımı RSS beslemesinden kopyalarak yayınladıklarını da biliyorum. Önceleri çok kızıyordum bu insanlara. Kimisi içerik hırsızı diyor bunlar için kimisi kendi makalelerini yazamayacak kadar beceriksiz. Düşünüyorum da hiç de umrumda değil bu tipler, varsın utanmadan, sıkılmadan kopyalasınlar. Neden mi?

Çünkü ben bu işe başlarken öyle çok fazla ziyaretçi çekme düşüncesiyle başlamadım. Önceleri de makale yazıyordum, şimdi de. Kaldı ki sağ olsunlar 1000’i aşkın RSS takipçim olmuş, beni bilen, tanıyan insanlar…

Bu zamana kadar hep okuyucularıma makalelerimi nasıl daha hızlı ve kolay bir şekilde ulaştırabilirim diye düşünüp durdum. En güzel yol RSS beslemesinde tam metin halinde bu yazılarımı vererek takipçilere zaman kazandırmak. Elbette bunun yan etkisi olarak yukarıda bahsettiğim beceriksizler içeriğimi (ç)alıntılıyor. Fakat kimin umrunda ki? Ne de olsa kopyaladıkları içerikle bir yere varamayacaklar, aksine daha da dibe inecekler. Ve ben yine yazmaya devam edeceğim tamamını paylaşarak.

Yakuter.com teknik bir günlük
. Böyle bir günlüğün fazla ziyaretçi çekmek gibi bir endişesi olmuyor elbette. Bu nedenle yazılarımı okuyan az ama öz kitle yeter benim için.

Sözü toparlamak gerekirse artık daha bir makale havasında ve her zamanki gibi kendine özgü yazılar yazmaya ve bu yazılarımı RSS beslememden tam metin olarak paylaşmaya devam edeceğim. Varsın kopyalasınlar, ben yine de inatla, ısrarla, aynı çizgide devam edeceğim yolculuğuma.

Ve son olarak e-postalarımın alt kısmına eklediğim, Mustafa Kemal Atatürk’ün çok güzel bir sözüne atıfta bulunayım.

Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını aramayı alışkanlık haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar.
Mustafa Kemal ATATÜRK

Saygılar, sevgiler…

Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

Dünyada E-Ticaret Sektörü ve İşletmeler İçin Satış Fırsatları

Tüketici davranışları günden güne değişmekte ve alış veriş yapma alışkanlıkları buna bağlı olarak farklılaşmaktadır. Özellikle günümüz internet ve teknoloji çağında online ticaret büyük bir...
Erhan Yakut
3 min read