UKRAYNA’NIN GÜZEL ŞEHRİ: ODESSA

Karadeniz kıyısındaki en büyük limanlardan birine sahip Odessa, vizesiz gidilebilecek yurtdışı turları arasında ideal yerlerden biri. Tarih boyunca gerek Yunan gerekse Osmanlı ve Rus hakimiyetleri altında bulunan Odessa kenti, 19.yüzyılda Saint Petersburg, Varşova ve Moskova’dan sonra Rus İmparatorluğu’nun en büyük 4. şehri olma özelliğine de sahip. Fransız ve İtalyan mimarisi ile Rus mimarisinin etkilerinin görüldüğü Odessa’da bazen Rönesans bazen de klasizm etkisiyle yapılmış yapılar göreceksiniz. Klasik Avrupa turu yapmaktansa rotayı Doğu Avrupa’ya kaydırarak Odessa şehrini keşfetmeye hazırsanız bu güzel kentin cazibe merkezlerini not almaya başlayın.

Odessa’da Görmeniz Gereken Yerler

Odessa’ya gitmek vize kolaylığı da olunca ideal bir seyahat planı oluşturuyor. Ukrayna’nın gezilebilecek en güzel şehirlerinden biri olan Odessa için genellikle yaz ayları tercih ediliyor. Ukrayna’nın bu güzel sahil kentini gezmek için başlangıç noktanızı Deribasovskiy Caddesi yapın. Bu cadde kentin en merkezi, bir nevi İstiklal Caddesi özelliğini taşıyan caddesi. Odessa turlarında görülmesi gereken ilk durak olan Deribasovskiy Caddesi’nde birçok tarihi bina, cafe ve barlar, alışveriş dükkanları ve restoranlar bulunuyor. Deribasovskiy Caddesi’ndeki gezinizi tamamladıktan sonra Odessa’nın kültür ve sanat merkezi olan Opera Binası’nı ziyaret edin. Klasik müziğin birçok usta ismini ağırlamış dünyaca ünlü bu bina, Viyana barok mimarisinin eşsiz bir örneği. Şayet Odessa gezinizde bir gecenizi bu binada opera, konser ya da müzikal bir oyun izlemeye ayırırsanız bina içindeki muhteşem akustiğin benzersiz olduğunun farkına varabilirsiniz.

Meşhur Potemkin Merdivenleri…

Birçoğunuz ‘Potemkin Zırhlısı’ filmini hatırlayacaktır. İşte 1925 yılında Sergei Eisenstein tarafından çekilen ‘Potemkin Zırhlısı’ filmindeki o unutulmaz bebek arabasının yuvarlandığı sahne Odessa’da aynı isimle bulunan Potemkin Merdiveni’nin ta kendisinde çekilmiş. Odessa’nın en turistik noktalarından biri olan ve adeta İtalya’daki aşk merdivenleriyle yarışır hale gelen Potemkin Merdiveni, Odessa kenti ile liman arasında bir köprü görevi görüyor. Merdivendeki toplam basamak sayısı ise 192. Sizin de zirvede bir pozunuz olmasın mı?

Yer altı Tünellerinde Gezin

Odessa turunuzu farklılaştırmayı ve biraz daha uzaklara giderek kentin yeni keşif noktalarını görmeyi arzu ediyorsanız o halde istikamet kentin yer altı tünelleri olsun. Labirent şeklinde yer alan bu yer altı tünelleri tam 200 yıl önce inşa edilmiş ve toplam uzunlukları yaklaşık 100 km’yi buluyor. İkinci Dünya Savaşı’nda sığınak olarak kullanılan bu tünelleri günümüzde turistik olarak gezebiliyorsunuz. Tüneller, Odessa’daki ilginç deneyimlerden biri olacak.

Şehir Parklarını Unutmayın

Odessa şehri adeta parklar şehri. Seyahatiniz boyunca oldukça merkezi yerlerde birçok muazzam park göreceksiniz. Son derece fotojenik olan ve 1803 yılında yapılan Gorodskoy Sad, katedrali boylu boyunca çevreleyen Preobrazhensky Parkı, Odessa’nın en büyük parkı sıfatını taşıyan Alexander Park ve Şevşenko Parkı Odessa gezinizdeki kısa molalarınız için ideal noktalar. Havalar güzelken gitmişseniz bu parkların keyfini bol bol çıkartın.

Kültürlerin İç İçe Olduğu Yer

Odessa’nın bir başka merkezi caddesi olan Puşkin Caddesi, 19. yüzyılda İtalyan bir mimar olan Francesco Boffo tarafından yapılan Vorontsov Sarayı, Bizanslılar tarafından yapılan Unesco’nun koruma listesinde yer alan Akkerman Kalesi de molanız sonrası görebileceğiniz yerler arasında yer alıyor. Ardından Odessa gezinize Grecheskaya Meydanı ile devam edin ve Gavannaya Caddesi’ne doğru uzanan bir yürüyüş rotası yapın. Odessa’nın rahat yürünebilen bir şehir olması size büyük kolaylık sağlayacaktır. Tyoschin Köprüsü ve Primorskiy Bulvarı ile sonlandıracağınız yürüyüşünüz sonrası artık bir kahveyi hak ettiniz.

Tam Bir Sanat Şehri

Odessa her ne kadar deniz, eğlence ve alışveriş kenti olsa da bu şehrin aslında özünde bir sanat şehri olduğunu söyleyelim. Başta Aivazovsky ve Caravaggio olmak üzere birçok ünlü sanatçının eserini Odessa’da görme şansı yakalayacaksınız. Odessa Devlet Edebiyat Müzesi, Odessa Sanat Müzesi de bu sanat şehrinin ilgi çekici yerlerinden. Müzeyi gezme imkanı bulursanız Odessa için sanatın anlamına yakından şahit olacaksınız.

Ne Zaman Gitmeli?

Odessa’yı doya doya gezmek için yaz aylarını tercih etmelisiniz. Karasal bir iklimin hakim olduğu Odessa’da kışlar oldukça soğuk geçiyor. Odessa plajlarının ve denizinin tadını çıkartmak için de yine yaz ayları oldukça ideal. Hazirandan eylüle kadar olan herhangi bir zamanda yapacağınız Odaessa gezinizden oldukça keyif alacaksınız. Yaz dönemi yalnızca deniz için değil gece hayatı için de yüksek sezon oluyor. Şehrin en hareketli gece kulüplerinin tadını da ancak ve ancak yazın çıkarabilir, yaz dönemindeki festivallere katılma şansını bulabilirsiniz.

DEVAMINI OKUYUN