Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

Tashtakı | Alışverişte Farklı Pencere

4 min read

TashtakıGünümüz internet dünyasında bir çok e-alışveriş sitesi bulunmakta ve bu siteler sayesinde artık hemen her ihtiyacımızı kolay bir şekilde internetten karşılayabilmekteyiz. Bu yazımda da “Her türlü ihtiyaç” konusuna örnek olabilecek çok güzel ve başarılı bir siteyi inceleyeceğiz, Tashtakı, Taş ve takının buluştuğu mağaza.

Kısaca Tashtakı

Tastakı, yarı değerli taşlardan takılar tasarlayan, aynı zamanda da piyasanın tüm seçkin modellerini en uygun fiyat garantisiyle kullanıcısıyla (müşterisiyle) buluşturan bir takı butiği. Oldukça zengin içeriğinin yanında eşi benzeri bulunmayan bir alışveriş sitesi Tashtakı. Bu açıdan bakıldığında da hitap ettiği kitlenin internet üzerindeki ihtiyacını tam olarak karşıladığını söylesek yanlış olmaz sanırım.

Not: Tashtakı’nın çalışmalarını yazının devamında bulunan Her Yönüyle Tashtakı başlıklı paragrafta okuyabilirsiniz.

Tasarım Açısından Tashtakı

Tashtakı

Tashtakı’nın konusu taşlar olduğu için tasarımın da rengarenk olması oldukça uygun bir seçim. Bununla birlikte etkin ve kolay kullanıma sahip bir menü, anasayfadan başlamak üzere gereksiz öğelerden arınmış ve ürünlerin ön plana çıktığı –olması gerektiği gibi- bir tasarımla karşılaşıyoruz bu sitede. Fakat benim ayrıca üzerinde durmak istediğim konu ise sitenin erişebilirliğinin ne kadar başarılı olduğu. Sonuçta bilgisayar veya bilişim sektörüne hitap etmiyorlar, hedefleri tamamen farklı. Bu düşünceyle kurulmuş bir sitenin kolay anlaşılabilmesi ve derhal kullanıcıyı ürünlere veya yol haritasına (kategoriler, ürün çeşitleri vs.) yönlendirmesi gereklidir. Genelde karışık ve bazen gerçekten kompleks olabilen alışveriş sitelerinin sayısının arttığı şu günlerde Tashtakı, doğru bir örnek olarak karşımıza çıkıyor. Umarım bu güzel tasarım anlayışını diğer alışveriş sitelerinde de görebiliriz.

Altyapı Açısından Tashtakı

Tashtakı

Tashtakı’nın altyapısını incelediğimizde e-ticaret alanında deneyimli ve başarılı bir firma olan Ideasoft’un izlerine ulaşıyoruz. Tasarıma da imzasını atmış olan firma altyapı olarak da çok güzel çalışmış. Sitenin anasayfasına baktığınızda dinamik öğlerin siteyi ne kadar zengin gösterdiğini rahatlıkla görebilirsiniz. Üstte açılır bir menü ile başlayan hareket manşet sistemiyle devam etmekte. Ardından ürünlerin gösterimindeki kayan içerik sistemi oldukça başarılı. Aktif bir üyelik sistemi, gerçekten güzel işleyen bir alışveriş akışı ile site altyapı açısından da ne kadar sağlam olduğunu göstermekte. Belki biraz detay olacak ama sitenin SEO açısından da uygun ve etkili bir yapıya sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bu dediğimi şu örnekle daha iyi anlayabilirsiniz:

http://www.tashtaki.com/Swarovski-Tasli-Yuzuk,PR-130.html

Altyapı konusuna girerek konudan çok fazla uzaklaşmak istemiyorum ama yine de detaylarını merak ediyorsanız daha önce Ideasoft’un yazılım altyapısını anlattığım IdeaSoft E-ticaret Sistemi başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

Her Yönüyle Tashtakı

Tashtakı’yı inceledikçe gördüm ki bu site gerçekten müşteri odaklı bir firma ve firmanın bu güzel anlayışıyla bütünleşmiş interaktif bir website. Sitede ayrıca üye olmadan alış veriş yapabildiğiniz gibi 3D secure sistem ile inşâ edilmiş ve 128 bit SSL güvenli iletişim altyapısına sahip bir ödeme sisteminin güvenirliğinin rahatlığını yaşıyorsunuz. Kısacası aklınızdaki tüm sorulara cevap veren bir e-alışveriş sitesi Tashtakı. Paragrafın başında interaktif bir site olmasından bahsetmiştim. Bunun ne demek olduğunu aşağıdaki etkileşim ortamlarını görünce daha iyi anlayabilirsiniz.

Tashtakı Blog

Tashtakı

Tashtakı günümüz teknolojilerini oldukça iyi kullanan bir yönetim ekibine sahip. Bunun en güzel açıklamasını ise Tashtakı Blogu ile yapabiliriz. Oldukça sık güncellenen ve sitedeki tüm aktiviteleri yalın bir şekilde anlatan çok güzel bir blog bu. Ayrıca günümüz firma anlayışında şeffaflığın önemini düşünürsek böyle bir blog, tam da bu düşünceyi güçlendiren bir hizmet olarak karşımıza çıkıyor. Özetle Tashtakı’daki gelişmeleri takip edebileceğiniz bir haber kaynağı bu blog.

Tashtakı Facebook Sayfası

Tashtakı

Facebook artık çoğumuzun vazgeçilmez paylaşım ortamı oldu dersek sanırım yanılmış olmayız. Tashtakı da yerinde bir kararla Facebook üzerinden de (facebook.com/tastaki)kendisini tanıtmakta ve müşterileriyle etkileşime geçmekte. Hatta bu öyle bir etkileşim ki kampanyalar dahi düzenlenmekte Facebook üzerinde. Örneğin şuan ilk kampanya 10 TL değerinde Facebook Hediye Çeki. Bu konuya değinmişken; sepetinize attığınız ürünleri satın almaya karar verdiğinizde, sizi “hediye çekiniz” adlı bir alan karşılayacak. Bu alana büyük harflerle “FACEBOOK” yazmanız halinde, alışveriş tutarınızdan 10 TL’nin düştüğünü göreceksiniz. Ayrıca bu kampanya Eylül ayının sonuna kadar da uzatılmış.

Dikkat Çeken Diğer Hususlar

Tashtakı

  • Tashtakı’ya arkadaşını davet eden kişi 10 TL değerinde hediye çeki kazanmakta.
  • Ödeme seçenekleri arasında Turkell Mobil Ödeme gibi oldukça güzel bir hizmetleri de bulunuyor.
  • Aldığınız ürünün ödemesini internet üzerinden yapmak istemezseniz, kapınıza gelen servis yetkilisine kapıda ödeme yapabilmektesiniz. […]
  • Tashtakı’dan ürün almak yerine, bu site sayesinde taşlar ve takılar hakkında bilgi sahibi de olabiliyorsunuz. […]
  • Hızlı bir şekilde büyüyen Tashtakı çok yakında tanınmış bir kaç ünlü takı tasarımcının sergisine ev sahipliği de yapacak. Böylece müşterileri uygun fiyatla bu çok tanınmış simaların tasarımlarına sahip olma şansını yakalayacak.
  • Yüksek hizmet kalitesine sahip olduğu gibi piyasanın en seçkin modellerini en uygun fiyatlarla değerli müşterilerine sunmakta.
  • En önemli nokta ise sitede her an bir süprizle karşılaşabileceğiniz gibi hiç beklemediğiniz bir anda cazip kampanyalara denk gelebilir ve indirimler yakalayabilirsiniz.

Son Sözler

E-ticaretin oldukça farklı bir alanından müşterilerine ulaşan Tashtakı hem firma anlayışı, hem de günümüz internet teknolojilerini kullanım biçimiyle örnek alınması gereken bir site. Müşterisi ile birçok farklı şekilde iletişim kuran, geri beslemelere değer veren ve bu şekilde kendini sürekli geliştiren ve tabi son olarak sorunsuz bir hizmet verme politikasını daima göz önünde bulunduran böyle sitelere ve firmalara her zaman ihtiyacımız olacaktır.

Sitenin yapımında imzası bulunan Ideasoft yetkililerine ve Tashtakı ekibine, en başta proje sahibi ve geliştiricisi olan Gürol ŞAHİN’e çalışmalarında başarılar diler, yakalamış oldukları bu güzel çizgiden hiç çıkmadan ilerlemelerini ümit ederim.

Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer