Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

Netvibes Türkiye Yayında!

1 min read

Daha önce Netvibes Türkiye projesi için çalıştığımı yazmıştım. Cenk ile birlikte çalışmalarımız sonucunda proje tamamlandı ve Netvibes’ın resmi blogunda Netvibes Türkiye‘nin duyurulmasıyla Netvibes resmi olarak Türkiye için yayınına başladı. Artık Türkiye’den Netvibes’a girildiğinde Türkler için yerelleştirilmiş sayfayla kaşılaşacağız. Netvibes’ın dünyada 657‘nci site olduğunu düşünürsek bunun Türkiye için çok önemli bir gelişme olduğunu söyleyebiliriz.

Proje tamamlandı, iyi güzel hoş fakat karşılaştığımız bazı sıkıntılardan bahsetmek istiyorum.

Farkettik ki malesef Türkiye’de RSS teknolojisi yeterince gelişmemiş ve yaygın değil. Hubert haber sitelerinin RSS beslemesi olmasını istedi bizden fakat malesef haber veya gazete sitelerinden RSS beslemesi olanlar bir elin beş parmağını geçmiyor.

RSS besleme dizinini oluştururken sitemden duyurmuş olmama rağmen nerdeyse hiç kimse ilgi göstermedi -sadece 1 kişi-. Fakat bireysel olarak e-posta ile destek istediğim arkadaşlardan Acemi Blogcu‘dan Ali ve Teknoseyir‘den Hasan kendi takip ettikleri sitelerin RSS beslemelerini gönderek yardım ettiler. Bu sebeple Hasan ve Ali’ye çok teşekkür ederim.

Tüm bu zorluklara rağmen mutluyum çünkü dünya çapında ciddi bir öneme sahip bir sitenin tamamen yerelleştirilmesi söz konusu. Hiç bir şey olmasa, Türkiye’nin ismini duyurmak bile yeter bana. Gönül ister ki insanlar daha duyarlı olsunlar böyle konularda fakat n’apalım. Biz elimizden geleni yapıp söyleyeceklerimizi söyleriz, umursayıp da kendine pay çıkaranlar olursa ne mutlu!

Not: Beslemeler dizinine girmesini istediğiniz adresler olursa lütfen yorumlarınızla veya e-posta ile bana bildiriniz. Dizini geliştirmeye devam etmekteyiz.

Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

Dünyada E-Ticaret Sektörü ve İşletmeler İçin Satış Fırsatları

Tüketici davranışları günden güne değişmekte ve alış veriş yapma alışkanlıkları buna bağlı olarak farklılaşmaktadır. Özellikle günümüz internet ve teknoloji çağında online ticaret büyük bir...
Erhan Yakut
3 min read