Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

Kaptırmışız SEO’ya Gidiyoruz

1 min read

Son zamanların gözdesi hiç şüphesiz SEO (SEOculuk, SEOlamak ya da siz nasıl kullanırsanız). Elbette ki SEO günümüzde web sitelerimiz için olmazsa olmaz bir husus. En nihayetinde sitemizin arandığı zaman bulunmasını ve daha fazla ziyaretçi tarafından okunmasını istiyoruz. Bu açıdan baktığımızda SEO’yu göz ardı etmemiz mümkün değil. Ancak sanki SEO’ya o kadar daldık ki işin esasını unuttuk.

Hürriyet yazarı Yılmaz ÖZDİL‘in Reyting ile ilgili yazmış olduğu yazıda bahsettiği bir olayı paylaşmak istiyorum sizinle. O kadar güzel ve özlü bir örnek ki konuyu nasıl daha iyi özetlerim bilemiyorum.

Holdingin biri, kedi maması üretmeye karar vermiş, masraftan kaçınılmamış, şahane ambalaj yapılmış, sanırsın mücevherdir, o kadar albeniliymiş, hem müşterinin ayağı alışsın, hem de rakip firmaların ürünü pahalı kalsın diye, hayli makul bi fiyat konulmuş, en ünlü reklamcılarla anlaşılmış, ülke çapında bangır bangır tanıtım yapılmış ve piyasaya sürülmüş…

İlk haftanın satış raporları gelmiş, muhteşem, kapış kapış gidiyor. Hatta, sırf bu mamadan satın almak için, kedi satın alan insanlar bile olmuş, o derece yani… Gel gör ki, ikinci haftanın raporları gelmiş, şok! Satışlar bıçak gibi kesilmiş, raflarda yığınla duruyor, elini süren yok. Acilen toplantı yapılmış, bütün kodaman müdürler filan, kimisi ambalajın rengini değiştirelim demiş, kimisi reklamı arttırmayı önermiş, kimisi de fiyatı az daha ucuzlatmayı… Masanın taaa en ucunda oturan stajyer, ürkekçe parmağını kaldırıp, söz istemiş “kedi mamayı sevmedi” demiş!

SEO’nun Amacı Nedir?

Geçen gün bir arkadaşıma WordPress tabanlı bir web sitesi kurarken önce alanadı ve hostingi aldık, WordPress’i kurduk ve sonra ilk iş olarak SEO ayarlarını yaptım. İşim bittiğinde sanki site için yapılacak başka bir şey kalmamış gibiydi, bir ömür böyle gider gibi duruyordu. Oysa ki esas noktayı gözden kaçırdığımı farkettim, “İÇERİK”.

SEO’nun ne olduğuna nasıl yapıldığına o kadar daldık ki SEO’nun asıl amacını unuttuk. Bu amaç da “SİTENİN İÇERİĞİNİN ARAMA MOTORLARINA TAM VE DOĞRU OLARAK TANITILMASI”. Eeee sitede gerçekten kaliteli ve özgün bir içerik yoksa… İşte o zaman kediler mamayı sevmez, işte o zaman hevesle kurduğumuz website iki üç gün sonra piyasadan kalkan ürün misali değerini yitirir gözümüzde.

Sözü fazla uzatmadan hem kendime hem de siz okurlarıma bir hatırlatmada bulunmak istedim. SEO’dan elbette faydalanalım ve hatta onsuz olmaz diyebilirim ancak lütfen esas göz bebeğiniz olan içeriğinizi, düşüncelerinizi her zaman ön planda tutunuz.

Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

Dünyada E-Ticaret Sektörü ve İşletmeler İçin Satış Fırsatları

Tüketici davranışları günden güne değişmekte ve alış veriş yapma alışkanlıkları buna bağlı olarak farklılaşmaktadır. Özellikle günümüz internet ve teknoloji çağında online ticaret büyük bir...
Erhan Yakut
3 min read