Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

Google Proje Barındırma

1 min readGoogle’ın yeni bir hizmeti olan Google Proje Barındırma son zamanlarda kendinden bolca söz ettiriyor. Aslında pek tanıtılmadı fakat insanların yavaş yavaş projelerini bu hizmet ile kullanıcılara sunması, tanınmasını ve yaygınlaşmasını sağladı. Gelin bu hizmeti biraz daha yakından inceleyelim.


Genel Görünüm
Google proje barındırmasına http://code.google.com/hosting/ adresinden ulaşabilirsiniz. Burada bir arama kutusu ve örnek birkaç projenin bağlantıları bulunmakta. Gmail kullanıcı adınızla giriş yaptıktan sonra yeni proje oluşturabiliyorsunuz. Size konuyu daha iyi anlatmak için geçtiğimiz günlerde güncelleyip, WordPress 2.1 ile uyumlu hale getirdiğim Yakuter Rastgele Sözler Eklentisi 2.0‘ı Google’ın bu hizmetine taşıdım.

Örnek bir projeye karşınıza içinde sekmeli bir menü bulunduran bir sayfa geliyor. Bu menü öğeleri zaten bize en büyük kolaylığı sağlayan, bu hizmetin diğer proje yönetimi hizmetlerinin yerini almasını sağlayan kısım.

Sekmeler

Project Home: Projenizin anasayfasının bağlantısı.

Downloads: Projenizin indirilebilir dosyalarını buradan paylaşabiliyorsunuz. Size her proje için 100 mb’lık bir alan veriliyor.

Wiki: Kullanma kılavuzu, lisans bilgisi gibi projenizin metin öğelerini buraya yazabilirsiniz.

Issues: Sık sorulan sorular başlığına denk geliyor bu sekme. Karşılaşılan problemleri ve çözümlerini burada dile getirebilirsiniz.

Source: Projeniz kodlardan oluşuyorsa ve bu kodunuzu çevirim içi olarak düzenlemek istiyorsanız bu sekmeden faydalanabiliyorsunuz.

Administer: Proje sayfanızın yönetimi sekmesi.

Sonuç

Ortaya çıkardığınız ürünlerin belirli lisanslar altında dağıtımına imkan veren ve tüm dünyada geçerliliği olan güzel bir hizmet Google Proje Barındırma Belki ben kendi günlüğüm üzerinden zaten paylaşıyorum projelerimi fakat kendi günlüğünü tutmaya vakit bulamamış kişiler için mutlaka denenmesi ve kullanılması gereken bir hizmet olduğunu düşünüyorum.Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

Dünyada E-Ticaret Sektörü ve İşletmeler İçin Satış Fırsatları

Tüketici davranışları günden güne değişmekte ve alış veriş yapma alışkanlıkları buna bağlı olarak farklılaşmaktadır. Özellikle günümüz internet ve teknoloji çağında online ticaret büyük bir...
Erhan Yakut
3 min read