DEDİCATED SERVER – VDS – VPS NEDİR?

İnternet sitesi ile ilgilenen ve sitesini barındırmak için barındırma alanı arayan çoğu kişi VDS ve VPS kelimeleri ile bir şekilde karşılaşmıştır. Bununla birlikte fazla üzerinde de durulmadan geçilmiştir. İşte bu yazımda anlamı ve mantığı az bilinen bu iki kısaltmanın ne olduğundan, aralarındaki farklardan ve işlevselliklerinden bahsedeceğim.

VPS ve VDS arasındaki farklara, kısa bir paylaşımsız sunucu (dedicated server) tipinden bahsederek gireceğiz. Özellikle paylaşımsız sunucu seçmemin sebebi dedicated server tabirinin tam bir Türkçe karşılığının bulunmamasıdır ve bu nedenle paylaşımsız sunucu tabiri vurgulamak istememdir. Bu konuyu herkesin yorumuna da açmış olup hangi tabirin daha çok kullanılması gerektiğine beraber karar verelim istiyorum.

VPS ve VDS sunucular daha çok ufak çaplı işler veya oyun sunucuları kullanılmaktadır. Büyük çaplı işlerinizde ya da çok fazla ziyaretçi alan sitelerinizde lütfen Paylaşımsız Sunucuları veya Paylaşımsız Bayi (Dedicated Reseller) hizmetlerini seçiniz.

Paylaşımsız Sunucu

Burada Paylaşımsız Sunucu kavramını biraz açmamız gerekli. Bu sunucular fiziksel olarak gerçek sunucudur diyebiliriz ve istediğiniz işletim sistemiyle kullanabilir, istediğiniz her tür işi kolay, hızlı ve sorunsuz bir biçimde yerine getirebilirsiniz. Paylaşımsız Sunucular, Sanal Sunuculara göre sadece 3. Parti yazılımların (PHP, MySql vb) uygulamalarını paylaşırlar. Sanal sunucular gibi donanımsal paylaşım yapılmaz. Böylece daha kararlı ve daha performanslı bir sonuç alınır. Bütün internet sunucuları Paylaşımsız Sunucular üzerine kurularak satış yapılmaktadır. Aşağıdaki VPS ve VDS örneklerinde verildiği gibi Paylaşımsız Sunucuların çalışma alanları çok farklı olabilir.

VPS

VPS (Virtual Private Server) sanal bir sunucudur ve Paylaşımlı Özel Sunucu anlamına gelir. “VPS” sunucular aynı donanım üzerinde (ortak işlemci, ortak disk, ortak ram) ama birbirinden bağımsız çalışan sistemlerdir. Sanal sunucuların, sanal olmayan sunuculardan farkı bir sunucuyu birden fazla kişinin kullanmasıdır.

VDS

VDS (Virtual Dedicated Server) sunucular da VPS’ler gibi sanal sunuculardır. VDS’ler aynı donanımı kullansalar da VPS’ler gibi gibi aynı işletim sistemini kullanmazlar. VDS’ler her kullanıcıya istediği işletim sistemini kurma fırsatı verir ve böylece sanal kısıtlama yazılımsal olarak ortadan kaldırılmaya çalışılır.

Sanal Sunucu

Sanal Sunucu diye tabir ettiğimiz sunucu tipi, vmware, virtuozzo, Microsoft Virtual Server, XenSource, HyperVM, OpenVZ gibi sanallaştırma programlarıyla oluşturulurlar. İçerisinde istediğiniz uygulamaları (Web Server, Dns Server, Mail Hosting , Radyo ve IRCd Hosting) gerçek bir Paylaşımsız Sunucudaki fiyatının dörtte biri fiyata gerçekleştirebilirsiniz. Maliyetinin bu kadar düşük olması neden bu kadar çok tutulduğunu özetler. Fakat sonuçta bu sunucuların sanal olması ve donanımını diğer sanal sunucularla paylaşması, bu sunucuları küçük çaplı işler için ideal hale getirir.

Bir Sanal Sunucuda neler yapılabilir?

 • Kurumsal ve Bireysel hosting satışı yapabilir ya da yayınlayabilirsiniz.
 • Oyun sunucusu olarak kullanabilirsiniz.
 • Voip yazılımlarıyla kurumsal firmaları birbirine bağlayabilirsiniz.
 • Radyo ve IRCd gibi 3. Parti yazılımlarla müşterilerinizi daha çok memnun edebilirsiniz.
 • Sanal Sunucuları Yükleme (Upload) ve İndirme (Download) işlemlerinde, yüksek bağlantı hızlı sanal sunucularda, dosya dizini olarak kullanabilirsiniz.
 • E-posta ve Dns sunucu olarak kullanabilirsiniz, bu alandaki tüm işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Sonuç

Bu yazımda en çok adı geçen sunucu türlerini (VDS, VPS ve Paylaşımsız Sunucular) anlatmaya çalıştım. Projeleriniz için en uygununun hangisi olduğuna karar vermek size kalmış. Aklınıza takılan her türlü soruyu bu yazıya yorum yaparak dile getirebilirsiniz. Karar vermenizde yardımcı olmaya çalışacağımdan emin olabilirsiniz.

Saygılar, sevgiler…

DEVAMINI OKUYUN
 • turgay

  Aslında Vds, Vps alırken nelere dikkat etmeliyiz ondan da bahsetseniz güzel olurdu ya da bir sonraki yazınızın konusu da bu olabilir. Örneğin ben vps alacağım zaman ilk aklıma gelen soru bir sunucu üzerinde kaç adet vps bulunacağıdır. Paylaşım arttıkça performans azalacağından dolayı sunucu üzerindeki özellikler 2. plana bile düşebiliyor bu durumda. :)

  • Turgay, kesinlikle haklısın. Bir sonraki yazının konusun mutlaka VPS/VDS alırken nelere dikkat etmek gerektiği olmalıdır :)

   Burak, bu güzel yazı için ne kadar teşekkür etsem azdır. WebGrup'taki tecrübelerini bizimle her zaman paylaşman dileğiyle ;)

   • Rica ederim Erhan, öncelikte insanlara bilgiyi böyle güzel ve saf bir şekilde sağlamak ki kendi hosting firmam dahil olsa bile taraf tutmamak beni mutlu ediyor. bir dahaki yazıdada bunu kanıtlarıyla gösterir diğer arkadaşlarımızın nasıl yaptığınıda anlatırız.

  • Dediğiniz gibi bir dahaki yazımızda Vps özellikleri ve bunların nasıl alınacağı nasıl karar verileceğinide yazarız. ama bildiğiniz gibi çoğu arkadaşımız vps/vds sunucuların ne olduğunu bilmesi gerekir.

   Saygılarımla;
   Burak YILDIRIM

 • Tolga LEVENT

  Şimdi hocam bu yazınızı okuduğum iyi oldu. Neden? Site açılış hızı ve sayfalar arası geçiş hızı durumlarından memnun kalmamaya başladığım hosting firmamı değiştirmek istiyorum. Hosting dedim neden? VPS ve VDS hakkında hiç bir bilgiye sahip olmadığım için. Ve şunu öğrendim ki, tam olarak hangisinde bilmiyorum ama bu anlattığınız sistemlerden birine sahip olduğumuzda, sadece kendi sitemizi barındırma özgürlüğümüz varmış (Hosting gibi değil yani) umarım anlatabilmişimdir. Hosting dediğimiz olay, bir sunucu da birden fazla web sitesinin barınması anlamına geliyor en azından benim için. Neyse anlatmak ve öğrenmek istediğim konuya geleyim hocam, Ben şimdi hangisinden satın almalıyım ki, sadece kendi sitemi barındırayım ve sunucu üzerinde sadece kendi web sitem olduğu için mükemmel derecede hızlı olsun. Biraz uzun yazdım ama umarım anlatabilmişimdir derdimi, bilmeyen biri olarak.

  • turgay

   Yanlış bilgi edinmişsin. Senin dediğin olay ancak kendine sunucu kiralarsan öyle olur. Bunda da birden fazla kişi bulunabilir fakat kendi işletim sistemini kullanıyorsun.

   • @Tolga bey @Turgay bey bu konuda haklı “VPS/VDS”‘dede bir sunucuda birden çok sanal sunucu, o sanal sunucuların içindede birden çok hosting hesabı açılabilir. Sizin tek başınıza açmak istediğiniz olayda paylaşımsız sunucu (dedicated) kiralamanız gerekmektedir. Örneğin Yakuter.com da WebGrup’ta bir dedicated makinasında birden çok wordpress çalışan bir sistemde çalışmakta ve gayet kararlı ve hızlı.

   • Tolga Bey, ben özetleyeyim durumu. Sitenizin hızlanması için tek başına bir sunucuyu kiralamak zorunda değilsiniz. Sadece sunucu yöneticinizin bu konuya dikkat etmesi ve sunucuyu ona göre paylaştırması gerekir. Aksi halde milyarlar yatırırsınız sunucuya :) Ben 2 yıldır WebGrup'tayım. Kullandığım CPU'nun ve Ram'in haddi hesabı yok ama sunucular bana mısın demeden gayet güzel çalışıyorlar. Değil zorlanma yavaşlama bile yok. Mesele bundan ibaret ;)

 • Arslan

  Daima merak ettiğim VPS/VDS farkını öğrenmiş oldum. Elinize sağlık Burak abi..

  • Teşekkür ederim Ali bundan sonra makalelerdede inşallah yararlı oluruz.

   • Tolga LEVENT

    Burak bey, sizinle iletişime geçmek istiyorum. WebGrup'taki iletişim postanıza mail yolladım.

   • Tolga bey, şirket maillerine hafta sonu cevap alamazsınız. Ancak teknik destek kısmı ve muhasebe kısmı aktif olarak çalışmaktadır. bilgi almak için ; bilgi@webgrup.org msn adresini kullanabilirsiniz.

 • Alaettin Ayar

  VPS konusuyla epey ilgilenen biri olarak yazı yeterince tatmin edici gelmedi bana açıkçası, yani iyi açıklayamamak gibi bir durum var, daha ayrıntılı olabilirdi. Bir de yazıda sanallaştırma yazılımları içerisinde HyperVM demişsiniz, HyperVM OpenVZ sanallaştırma yazılımı için üretilmiş bir panel sistemidir, yani yönetim sistemi. Sanallaştırma teknolojisi değildir. Zaman bulursam ikinci yazıyı konuk yazar bölümünde yazmayı isterim aslında. Bir de bu konuda bildirgec'de yazdığım bir yazının linkini vermek isterim, reklam olarak algılanmaz umarım:
  http://www.bildirgec.org/yazi/virtual-private-ser

 • Evet HyperVM ve OpenVZ yazımızda sanallaştırma programı olarak görünmüş ama aslında sadece sanallaştıralın VPS’in yönetim panelidir. Bunlar gibi yönetim paneli olan Virtuozzo’da hem sanallaştırma hemde yönetim paneli biçimindedir. Sizin yazınızıda okudum ama vmware gibi en profesyonel sanallaştırma yazılımından hiç bahsetmemişsiniz. Bu arada yazı tatmin edici gelmeyebilir ama yazının devamı gayet tatmin edici olacaktır. Bir seferde hepsini anlatıpta bilmeyenlerin kafasını karıştırmak istemedik. Takibe devam ederseniz konunun çok daha fazla boyutlara gideceğine ve daha detaylarına ineceğimizden emin olabilirsiniz.

 • Valla sizler bu işin uzmanısınız ve bu söylediğini programlardaki farkı anlayamayacak kadar uzağım bu konuya. Bahsetmiş olduğunuz bu sunucu tiplerinin temel olarak ne olduklarını bilmek bana yetti. Gerisi gerçekten ilgisi olan insanları ilgilendirecektir. İlk ve doğal olarak başlangıç yazısının sade tutulmasından yanayım bende.

 • bir sorum olacaktı benim yüksek CPU tüketen bir sitem vardı ve kapatıldı ve VDS sunucu almam gerektiğini söyledi açıkçası ben sitemin o kadar çok trafik aldığından emin değilim büyük ihtimal ile firmanın sunucuları yetersizdir fakat yine de bazı arkadaşlar bana hastgatordan hosting alman daha yararlı olur dedi yani henüz VDS için erken olduğunu söylediler eğer gerçekten çok fazla CPU tüketiyor ise hostgatordan da atılırmıyım bu konu hakkında yardım edebilirmisiniz

  • Evet atılırsınız erhan bu konuda daha bilgili aslında atıldığı güzel güzel kovmuşlardı bundan 3 sene önce belkide 4 sene önce ama optimize edilirse cpu değerleri düşebilir sql girdi ve çıktıları ve gereksiz döngülerden kurtulmak gerekir. Oda bir pro. web master işi :o)

 • Yusuf Demirkoparan

  VDS sunucular hakkında;
  – Bir kitap, veya e-kitap, Kılavuz kitap veya Ders notu bulmam mümkün mü?
  Sorun veya soru şu: VDS sunucuyu kiraladım.
  20'ye yakın sitemi VDS sunucularda nasıl yayınlarım?
  Bilgi için teşekkür ederim.

  • Merhaba
   VDS sunucu altında şukadar site barındırırsınız gibi bir sınırlama mevcut değil. Tabii ki kullandığınız kontrol panel sınırlamıyorsa. Kısacası barındıracağınız siteleri hem kontrol panel yardımıyla yayınlayacaksınız hem de bu panel sınırlayıcı etken olacak. Performans konusunda ise sitelerinizin kaynak tüketimi eğer VDS sunucunuzun kapasitesinden düşük ise problemsiz olarak çalışacaktır.

 • kurumsal web site

  ne zamandır ilgilenirim bu işlerle çoğu kez karşıma çıktı ama göz ardı ettim. Şimdi daha detaylı öğrendim :) teşekkürler paylaşım için

 • Oğuzhan

  İyi günler, 500 kullanıcının her birinin sunucuya günde 150 Mb veri göndermesini ve başka 500 kullanıcının bu verileri sunucudan çekmesini gerektiren bir projem var. Her veri sunucuda 3 gün süreyle bekletilip silinecek, yani 1. gün 75000/1024 yaklaşık 74 Gb, ikinci gün 148 Gb, üçüncü gün ve sonrasında ise sunucuda daima 222 Gb veri bulunacak fakat her gün bir 74 Gb lık veri grubu gidip başkası yerine gelecek. Sizce böyle bir iş yükü ve trafik için VDS uygun mudur ya da ne önerirsiniz? Kullanılması gereken işlemci sayısı ve ram miktarı ne olmalıdır? Teşekkürler, iyi çalışmalar.

 • erhan

  hocam bu bahsedilen sisteme ayrı bir makine gereklimidir yoksa yüksek donanımlı pc lerde uygunmudur paylaşım için teşekkür

 • O kadar site gezdim bu tarz bir anlatım arıyordum teşekkürler

 • Güzel anlatım olmuş hangisini önerirsiniz.

 • Erhan bey, Harika bir makale olmuş. Teşekkürler.

 • Merhabalar makaleniz güze yazılmış fakat nedense sağlam bir firma bulamadım sizin Öner’e bileceğiniz bir sunucu Firmasi var mi

  • Vargonen’i her türlü tavsiye ederim ;)