Banner

yGiriş | Yakuter Giriş Betiği

Kategori Ajax, Güvenlik, PHP
12.01.2009
216637 Okunma

Yeni bir betikle tüm okuyucularımı selamlıyorum. Betiğimin ismi başlıkta da görebileceğiniz gibi yGiriş | Yakuter Giriş Betiği. Ne olduğunu özetlemem gerekirse PHP ile kendi yazmış olduğunuz yönetim panellerine güvenli bir şekilde girmek için kullanabileceğiniz AJAX (jQuery) ile güçlendirilmiş güzel görünümlü üye giriş formudur.

Önizleme

yGiriş | Yakuter Giriş Betiği

Genel Bilgiler ve Hedef Kitle

yGiriş, basit bir üye giriş formudur. Kendi yönetim panellerini kendi yazanlar için yazılmıştır. Bununla birlikte programlama konusunda kendini geliştirmek isteyenler için iyi bir örnek olacağını tahmin ediyorum. jQuery ve Javscript kullanımı, form göndermeden verileri kontrol etme mantığı, PHP ve oturum yönetimi(session) gibi konuları işleyen bir örnek uygulama olarak düşünülebilir.

Altyapı

Bu betiği yazarken şu teknolojilerden faydalandım:

  • PHP
  • Javascript
  • MySQL
  • AJAX
  • CSS

Kullandığım hazır kütüphaneler:

  • Jquery (AJAX kütüphanesi)
  • ezSQL (Veritabanı sınıfı)

Yasal Kurallar

yGiriş betiğini dilediğiniz gibi değiştirebilir ve kullanabilirsiniz. Zaten sizin için yazıldı.

Uyarılar

Unutmayın ki web programlamada güvenliğin sonu yoktur. Bu nedenle yGiriş’i ne kadar güçlendirirseniz o kadar faydanıza olur. Bunun için ip kontrolü, üye giriş sayısı, üye seviyeleri gibi bir çok farklı güvenlik tedbiri alabilirsiniz.

Kurulum
1. Paketten çıkan “ygiris” klasörünü sunucunuza yükleyin.
1. Yeni bir veritabanı yaratın.
2. bilgiler.sql dosyasını yaratmış olduğunuz veritabanında çalıştırın.
3. ayar.php dosyasının en üst satırlarındaki ayarları kendinize göre düzenleyin.
Hepsi bu kadar, kurulum tamamlanmıştır.

Dosyalar ve Test alanı

[ İndir ] [ Test et ]

Not: Bu betiğin başka sürümleri olmayacağı için bir sürüm numarası belirlemedim.

Son sözler

Önceki betiklerimde olduğu gibi bu betiği de Türk internet kullanıcılarının ve web programlama ile uğraşan kişilerin iyiliği için hazırladım ve ücretsiz olarak dağıtıyorum. Dilerim ki bir kişi bile olsa bu betikten faydalanır ve bilmediği bir şeyler öğrenir. Değerli yorumlarınızı mutlaka bekliyorum. Eğer bir hata ile karşılaşırsanız iletmekten çekinmeyiniz.

Ayrıca bu betiği hazırlarken değerli düşüncelerini benden esirgemeyen Pehepe.org’dan Locked’a gönülden teşekkür ederim.

Saygılar, sevgiler…

Comments of this post

Locked

Locked
12 January 2009

Bu tarz sistemleri yazıp insanlara dağıtan herkeze buradan öncelikle yapmış olduğunuz sisteme saygı duyarak başarılarımı sunuyorum.

En yararlı kaynaklar arasında üstün bir yere sahip olan yakuter.com adresine de yapmış olduğu çalışmalarda dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.

Gayet güzel ve şık bir çalışma ve bunu herkezin kullanmasını tavsiye ederim.

Geliştirmeye çok uygun bir proje ve rahatlıkla üzerine istediğinizi ekleyebileceğiniz bir çalışma.

Tebrikler ve Teşekkürler

SA

SA
12 January 2009

Verdiğin test adresinde kullanıcı için yakuter.com yazdıktan sonra parola için ne yazarsan yaz (boş bırakmak haricinde) giriş yapılabiliyor.

erman altındağ

erman altındağ
12 January 2009

valla ne kadar teşekkür etsem azdır, bu sıralar yeni bir işle uğraşıyorum, ben bi tane hazırlamıştım, ama sizinki çok daha güzel olmuş Ajaxın gücünü gözardı etmemek lazım. elinize sağlık

yakuter

yakuter
12 January 2009

@ SA, teşekkür ederim uyarın için. Test alanına koyduğum örnekte test olduğu için bazı yerlerini değiştirmiştim. Bu sırada hata yapmışım ve şimdi düzelttim ama merak etmeyin, size dağıttığım pakette böyle bir sorun yok.

@Erman, işine yaramasına sevindim. Bu arada bende artık bunu kullanacağım :)

Ahmet

Ahmet
14 January 2009

Peki bunu ytelefon a uyarlamak mümkünmüdür. Bu tarz bir çalışma yapılabilirmi. Tek bir kullanıcı adı ve şifresi belirlenir, doğru bilgiler girildiğinde ytelefona ulaşılır onun haricinde cms sistemlerdeki gibi üye bilgileri girilmesi istenir?

yakuter

yakuter
14 January 2009

Merhaba Ahmet, evet dediğin yapılabilir. Ben ilerde bunu yapacağım ama şöyle söyleyeyim. yGiriş klasöründe index.php dosyasındaki kodları ytelefonun önce index.php dosyasının en üstüne ve sonra diğer tüm dosyaların en üstüne eklersen artık yGiriş’i geçmeden o dosyalara girilmez. Fakat bu kabaca bir tabir. Eğer dosyaları kaynaştırırsan css dosyaları çakışır büyük ihtimalle. Kodlamada sıkıntı yaşarsanız benim çıkartacağım sürümü bekleyebilirsiniz. Malesef zamanı belli değil :(

Raiden

Raiden
24 January 2009

ufak bir şey belirtmek istedim. jquery kullanırken uzun yoldan inputları kontrol etmenizi anlamadım.

Bir diğer husus ise form etiketine bir id değeri verirseniz sc olarak tanımladığınız şeyi $(‘#form_id’).serialize() diyerek elde edebilirsiniz. yani bir den çok input olduğun da tek tek sc değerini düzenlemek bir hayli uğraştırıcı olur.

Tabi yine de sizin takdirinize kalmıştır her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır derler :)

yakuter

yakuter
24 January 2009

Raiden, doğru söylüyorsunuz. jQuery’nin serialize fonksiyonu ile dirk gönderilecek verileri zaten uygun formata sokarız fakat benim amacım bu örnekleri hazırlarken insanlara her şeyi açık açık göstermek. Nerede ne yaptığımı, gönderilen verilerin neler olduğunu vs. Senin eklediğin notun da eminim merak eden arkadaşlara faydası olacaktır. Teşekkür ederim ;)

s4l1h

s4l1h
25 January 2009

Elinize sağlık. Bende bir ziyaretçi defteri yazıyorum. Yönetici paneli için bunu kullanacağım.

Naci

Naci
09 February 2009

Uzun zamandır böyle birşey arıyordum. Fakat giriş yaptıktan sonra giriş yaptığımız kullanıcı adını gösterebilmeyi nasıl yaparız bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

yakuter

yakuter
09 February 2009

$_SESSION[“yKul”] değişkeni tüm sayfalarda malum kullanıcı adını taşımaktadır. Bunu echo veya print ile ekrana yazdırabilirsin dilediğin yerde ;)

Hakan

Hakan
01 November 2011

if($_SESSION["Kul"] != true)

ifadesini anlamadım ? Nasıl kontrol yapıyor acaba ?

yakuter

yakuter
03 November 2011

if($_SESSION[“Kul”] != true) Eğer “Kul” isimli bir oturum değişkeni tanımlanmadıysa demek bu da giriş yapılmadığı anlamına gelir çünkü başarılı bir giriş sonrası bu değişken tanımlanır.

Naci

Naci
09 February 2009

çok teşekkür ederim ;)

ali

ali
24 February 2009

arkadaşım teşekkürler, takipdesin :)

Ertuğrul Erkan

Ertuğrul Erkan
25 April 2009

Malum kişi :) Hehhe . Neyse aslında bence kullanıcının adı yerine id verisi sessionlara atanmalı. Kendi yazdığım sistemlerde id verisini saklıyorum ve o veriye göre değişebilen, kritik verileri tekrar çektiriyorum. Mesela adamın yetkisini session yapsak ve yasaklasak; malum kişi çıkış gerçekleştirene kadar hep içeride kalabilir.

yakuter

yakuter
26 April 2009

@Ertuğrul, dediğinde bir hata var. Aynı ve tehlike yaratmayacak verileri tekrar tekrar çekmeye gerek yok. id, yetki ve kullanıcı adı oturum değişkenine kaydedilebilir ve öyle kalabilir.

dddasd

dddasd
21 February 2012

ananın amı

Ertuğrul Erkan

Ertuğrul Erkan
27 April 2009

Hocam bende yetki haricinde diğerleri session yapılabilir demiştim. Çünkü diyelim ki bir sistem yaptınız ve üye olanlar yorum yazabiliyor. Kişi de anormal bir durum yaptı ve flood, küfür vs. saldırıda bulundurdu. Biz bunu banlasak dahi sessionlar silinene kadar içeride kalabilir. O açıdan yetki değeri değişken olabiliyor. Ama id ve kullanıcı adı pekte önemli değil tabi :/

tuncay

tuncay
10 June 2009

hocam varya süpersin Türkiye de eksik olan paylaşım kültürün sayesinde öğrendiklerim daha da artıyor tekrarda eline sağlık

pasion

pasion
27 June 2009

valla sağlam ben bunu sql uyarlarım yayınlarken teşekür yakuter die belirtirim valla :)

Göktuğ Gümüş

Göktuğ Gümüş
06 December 2009

Ben kendi sitem için kullanıyorum bu betiği ama bir sorunum var. Herşey tamam güzel ama sorun giriş bilgilerini doğru yazdığımızda oluşuyor. Sonuç olarak “ok” değeri döndürülmesine rağmen if sorgusunda else değeri döndürülüyor ve Div’e ok yazılıyor. Sorunun nedenini bulamadım yardımcı olursan sevirim. Aynı şey Thickbox (IFrame) kullanımında oluşmuştu.

yakuter

yakuter
07 December 2009

Göktuğ Bey, aynı hatayı iki farklı uygulamada da aldıysanız o halde sizin kullanım şeklinizde bir hata var. Ne olduğunu söylemem malesef imkansız. Gelen ok değerini doğru bir şekilde kontrol etmiyo olabilirsiniz. Mesele if içinde == yerine = kullanıyor olabilirsiniz? Ben bazen bu hatayı yapabiliyorum. Bunun gibi ufak detaylar üzerinde durmanızı tavsiye ederim.

Göktuğ Gümüş

Göktuğ Gümüş
07 December 2009

@yakuter Açıkcası birçok kez kontrol ettiğim zaten success’ten sonrasına hiç dokunmamıştım direk koduda koymak istiyorum.

yakuter

yakuter
08 December 2009

Göktuğ, malesef bu şekilde kişisel yardımda bulunmuyorum. Malum hergün onlarca mail ve yorum geliyor. Sorunu Türk PHP gibi sitelerde paylaşırsan sevinirim.

Tuna

Tuna
25 December 2009

inceleyelim bi.
tşkr şimdiden

tolga

tolga
09 January 2010

ellerine sağlık

Harun Memiş

Harun Memiş
14 April 2010

Gerçekten çok işime yaradı. İstediğim gibi düzenleyebiliyorum. Böyle bir şeyi paylaştığın için çok teşekkür ederim.

mürüvvet

mürüvvet
21 April 2010

offf ya ben yapamadım

kaan özer

kaan özer
13 May 2010

sayfa bulunamadı

Yusuf Selçuk

Yusuf Selçuk
30 June 2010

Sevgili dostum öncelikle paylaşımın için teşekkür ederim.
Az önce istediğim şeyi ben yaptım teşekkür ederim.

kahraman

kahraman
11 August 2010

Güzel çalışma olmuş. Arşive ekledim lazım olduğunda kullanacağım..

özgün

özgün
25 October 2010

Bir jquery fanatiği olarak güzel hazırlanmış diyebilirim. Jquery sayesinde birçok projede ajax kullanmanın keyfini yaşıyorum. Herkese tavsiye ederim.

Rıza Bardakcı

Rıza Bardakcı
13 January 2011

hocam gerçekten güzel paylaşım ellerinize sağlık teşekkürler

çaylak

çaylak
06 February 2011

Ben biraz çaylağım.
Nasıl şifreyi değiştiririm?
b079f46c6be246d21c2b4e51f17ace43 bu nu değiştirdiğim zaman yanlış oluyor

yakuter

yakuter
11 February 2011

Yeni şifreniz "kitap" diyelim. Önce bunu md5 ile ile kodlayın, ardından değiştirin. İnternet üzerinde ücretsiz md5 dönüştürücüler bulunuyor.

Haluk Ünal

Haluk Ünal
27 March 2011

Bu konuyu okuyanlar için md5 ve sha1 şifrelemek için birşeyler yazdım. http://sifrele.halukunal.com . Umarım faydalı olur.

ahmet

ahmet
04 August 2011

asp olanı varmı acaba ?

yakuter

yakuter
04 August 2011

Malesef sadece PHP kodlama yaptım.

igkwebdizayn

igkwebdizayn
01 November 2011

Eline sağlık çok güzel olmuş (:

erkanay

erkanay
05 January 2012

iyi insansın vesselam.3 beş saattir netteyim.ne aradığımı bilmiyordum.sörf gibi bişey her halde.ne hikmetse bulamadığımı buldum bu beş saatin sonunda.tabi ki sizin sayenizde yakuter bey.thanks.
süpersin bilgi olarak.ailenizle ömür boyu mutlu olmanıza vesile olsun paylaşımlarınız nihai neticesi.ve düşmesin diye insanların yolundan kaldırdığın herhangi bir taştan dolayı allah senden ve hocalarından ve ailenden razı olsun inşallah dost insan..

orcinka

orcinka
12 September 2012

Teşekkürler hocam yararlı oldu

Prada Çanta

Prada Çanta
15 August 2013

elimizin altında olan şeyi tam olarak 2 saatir yabancı sitelerde aramaktayım. Fazlası ile yararılı oldu teşekkürler.

sesli chat

sesli chat
27 November 2013

Hocam Elinize Sağlık bende Saatlerdir Arıyordum sitenizde buldum başarınızın devamını dilerim sitenizi favorilerime ekledim takibinizdeyim

Kadir

Kadir
13 August 2016

Eline sağlık Erhan.

yakuter

yakuter
13 August 2016

Rica ederim ;)