Banner

WordPress’te Kategorileri Yanyana Dizmek

Kategori Wordpress
07.07.2008
7233 Okunma

Bildiğimiz gibi WordPress temalarımızı yine WordPress’in bize sağladığı standart tema fonksiyonlarıyla şekillendiririz. Bu şekillendirmelerde kategorileri göstermek için “wp_list_categories();” fonksiyonundan faydalanırız. Bu fonksiyon standart olarak kategorileri alt alta listeler. Daha doğrusu sadece listeler. Listenin alt alta sıralanmasının sebebi temanızda kategori görünümü için herhangi bir biçimlendirme yapmamış olmanızdır.

wp_list_categories() fonksiyonu

Aslında zamanım olsa şuradaki açıklamanın tamamını Türkçeleştirip basite indirgeyerek anlatırdım fakat malesef bu seferlik sadece ihtiyacımız olan kısmını anlatarak geçeceğim. İsteyen arkadaşlar verdiğim bağlantıdan fonksiyonun tam olarak nasıl kullanıldığını ve daha ne gibi özellikleri olduğunu (değerler alabildiğini) görebilirler.

Not: Olur da tamamını anlatan arkadaş olursa haber versin, okuyucularımı buradan ilgili yazıya yönlendireyim

Kategorileri yan yana sıralamak için wp_list_categories() fonksiyonunu temanızda kategorileri görüntülemek için şu şekilde kullanın.

Temanızın stil dosyasında (style.css) özel bir ayar yapmadığınız sürece bu kod kategorileri alt alta listeler. Sayfanın kaynağını göster derseniz şöyle bir kodla karşılaşırsınız.

“kategoriler” isimli css seçicisi

Kategorilerimizi sitemizde listeledik. Sıra geldi bunları yanyana dizmeye. Bunun için de temamızın stil dosyasını (style.css) açıyoruz ve şu kodları yerleştiriyoruz.

Sonuç

Sonuç olarak kategorileriniz ekranda şu şekilde görünür.

kat 1 (1) kat 2 (2) kat 3 (3)

Tavsiye

Eğer sitenizin hızlı açılmasını istiyorsanız ve bunun için birazcık zahmete katlanırım diyorsanız sitenizi tarayıcıdan açıp sayfanın kaynağını göster dedikten sonra kategorilerin bulunduğu satırları kopyalayın. Ardından temanızda wp_liste_categories() fonksiyonunu yazdığınız yere gelin ve fonksiyonu silip az önce kopyaladığınız html kodlarını yapıştırın.

Bu yaptığımız işin mantığı PHP fonksiyonuyla MySQL veritabanına bağlanma işini iptal edip kategorilerimizi doğrudan HTML olarak görüntülemektir. Ben kendi temamda bu şekilde kullanıyorum. Ayrıca eğer bu şekilde yaparsanız kategorileri yanyana dizdikten sonra virgül (,) ve benzeri noktalama işaretleriyle ayırabilirsiniz.

Bir sonraki makalede görüşmek üzere…

Not: Kategorileri görüntülemek için eskiden list_cats(); ve wp_list_cats(); fonksiyonları kullanılırdı fakat WordPress’in 2.1 sürümünden sonra wp_list_categories(); fonksiyonu kullanılmaya başlandı.

Not 2: Aslında benim burada bahsettiklerim için WordPress yetkilileri Template Tag yan Şablon/Tema Etiketi demeyi tercih etmişler ama aslında bunlar birer PHP fonksiyonlarıdır. Bu nedenle ben etiket demek yerine fonksiyon demeyi tercih ediyorum.

Comments of this post

steve

steve
07 July 2008

what language is this? I have tried to translate, but do not know what language to translate from into english??

kudret

kudret
07 July 2008

gece gece bu makaleyi size yazdırttığım için pişman değilim :P birçok insana yardımcı olacak çok teşekkürler..

yakuter

yakuter
07 July 2008

Hi, Steve. This language is Turkish. You should use the code and tell your readers as you wish with your words. As you understand from the codes, this is about listing categories abreast.

yakuter

yakuter
07 July 2008

@Kudret, dediğin gibi kim bilir kimlere kaç kişiye hayrın dokundu :)

kudret

kudret
07 July 2008

estağfurullah. ben kolay olanı istemeyi yaptım.
senin hayrın dokundu :)

steve

steve
08 July 2008

Thanks for the reply! I can not find any translation for turkish to english – I was looking for info about your themes.. I love the one theme you released long ago the green and grey – very cool that you work in this area and speak Turkish – glad to see wordpress extends into all cultures and worldwide!

murat

murat
03 January 2009

sidebardaki kategorilerde isim sırasına göre oluyor.
html ile ekleyince türkçe karekter hatası veriyor.
utf-8 olduğu için sanırım.

bünyaz

bünyaz
24 March 2009

Makale için teşekkürler. Bir sorum olacaktı mesela arşivler yada kategorilerin uzun olduğunu varsayalım bunları iki sutun halinde yan yana nasıl gösterebiliriz.

yakuter

yakuter
24 March 2009

Bunun için WordPress kategorilerini çeken kendi fonksiyonunu yazmalısın. Standart WordPress fonksiyonuyla malesef bunu yapmak mümkün değil.

bünyaz

bünyaz
26 March 2009

Teşekkür ederim :)

Erkan AKA

Erkan AKA
13 August 2009

İyi günler..
Diyelim ki bir şehir rehberi projesi kurmak istiyoruz.

Ana kategorilerimiz örn:
Araba, Emlak, Okul, Turizm.. v.s olsun..
Ben 10 adet ana kategori açıyorum daha sonra bu kategorilerin her birine illerimizi ekleyeceğim. Diyelim ki Araba ana kategorisine 81 ilimizi alt kategori olarak girerken aynı anda diğer ana kategorilere de otomatik olarak bu 81 ilin bağlanmasını istiyorum.

Sizce bunu hangi kodlama ya da varsa hangi eklenti ile yaparız..
Teşekkürler..

yakuter

yakuter
14 August 2009

Bence bunu kategori sisteminden ziyade etiket sistemi ile daha başarılı bir şekilde uygulayabilirsiniz.

Erkan AKA

Erkan AKA
14 August 2009

İlginiz için teşekkürler..
Etiketleme sistemi derken bir kaç örnek verebilirmisiniz acaba?

ufuk karaca

ufuk karaca
28 September 2009

Öncelikle paylaşımların için teşekkür ederim.
Benim Bir sorum olacak kategorileri degilde konuları nasıl yan yana dizerim? tema site adresimde var. şimdiden teşekkürler

ert

ert
23 November 2009

merhabalar,bu yazdigimiz, iki kategori arasindaki bosluklari, nasil degistirebilirm?

ert

ert
23 November 2009

birde css atmama ragmen, sayfa da bir yan yana,refreshledikten sora bir altalta cikiyor buna bir anlam veremedim ayrica yardimci olursaniz memnun olurum.iyi calisamalar.

Cenk

Cenk
11 December 2009

FF de işe yaramıyo İE de oluyo sadece yine de teşekkürler :)

Ozan

Ozan
07 January 2010

evet bende acaba iki veya üç sütunlu halini sorsam yoğun istek olarak kabul edebilirmisiniz :D 150 adet kategoriyi bu şekilde bölmek benim için muazzam olacak.

yakuter

yakuter
10 January 2010

@Ozan, malesef o dediğin olay bu kadar kkolay değil. Eğer belirli bir sütun sayısı istiyorsan PHP kodlarıyla yoğurman lazım. Bir yerlerden kişisel destek alman gerekebilir. R10, WordPress-tr gibi siteleri bir dene derim.

Ozan

Ozan
03 February 2010

Merhabalar; arayanların işine yarayacağını umarak bulduğum çareyi paylaşmak istiyorum . Eklentinin adı “Multi Column Category List” veya DDmulticolcats olarakda geçiyor; web adresi : http://www.dagondesign.com/articles/multi-column-category-list-plugin-for-wordpress/ ; şablonunuzun istediğiniz yerine kodunu ekliyorsunuz ve ayarlardan kaç sutun olacağını seçiyorsunuz ; hepsi bukadar ;) herşey için sağolun umarım yazdıklarım arayanların işine yarar…

seviyeli sohbet

seviyeli sohbet
28 June 2010

Merhabalar ben kategori hakkında bir sorum olacakdı ben sitemde herhangi bir kategori açıldığı zaman o kategorinin alt kategorilerinin listelenmesini istiyorum. bunu nasıl yaparım yardımcı olursanız sevinirim.

Samet

Samet
10 August 2012

merhaba wordpresste alt kategorinin de alt kategorisi nasıl oluşturulur şöyleki anakategori>>altkategori1>>altalt kategori şeklinde..Yani child+child+child+… ve o kategoriye tıkladığımızda diyelimki sidebara yerleştirdik kategorileri açık kalması lazım bir türlü bulamadım bu sorunun cevabını.. konunun daha iyi anlaşılabilmesi için vereceğim linkteki sidebardaki kategorilere tıklayın..(bu WP değil) http://www.servonaut.de/shop/index.php?cat=c6_Lic

nihat

nihat
13 March 2013

merhaba wpde listede görünen kategorilerim yanına kodla kelime ekleme istiyorum acaba mümkün mü bazı yollar denedim olmadı.

Gurur

Gurur
18 November 2013

Selam yakut hocam, kategorileri yana yana dediğiniz şekilde çıkardım çok teşekkürler, yalnız benim istediğim bir özellik olan anasayfada gösterdiğimiz yazıları(postları) yan yana göstermek nasıl yapabilirim yardımlarınızı bekliyorum..