Banner

Şifreleme Nedir? Nasıl Yapılır?

Kategori Genel Bilgi
08.09.2009
19652 Okunma

Bu yazımda size en basit şekliyle şifrelemenin ne olduğunu, konunun temeline inerek anlatmak istiyorum. Böylece günümüzde karşılaştığımız şifreleme konulu yazıları ve diyalogları daha iyi yorumlayabiliriz. Örneğin “şifreyi çözmek için anahtar gerekli” sözündeki anahtar teriminin ne olduğunu bilerek şifreyi çözmede nasıl bir yardımı olabileceğini anlayabiliriz.

Şifreleme konusu kitaplarda Kriptoloji terimiyle açıklanmaktadır. Temel olarak da simetrik ve asimetrik teknikler olarak ikiye ayrılır. Fakat detaya inmeden önce tarihteki en eski şifreleme tekniği olan Sezar algoritmasına bakalım.

Sezar Algoritması

İmparator Sezar generallerine ileteceği mesajları gizlemek için kendi ismiyle anılan Sezar Algoritmasını geliştirmiştir. Bu tekniği en basit şekilde açıklamak gerekirse karakterleri başka karakterlerle değiştirerek bilgiyi gizleme yöntemidir. Şimdi gelin “Yakuter” kelimesini Sezar Algoritması ile şifreleyelim.


Resimde gördüğünüz gibi iletilecek bilginin her harfi kendinden bir sonraki harf ile değiştirilerek şifrelenmiş kelime elde edilmiştir. Y => Z gibi ve sonuç yakuter=zblüufs

Günümüz Şifreleme Tekniği ve Anahtar Kavramı

Günümüzde şifreleme olayı bir anahtar kelime vasıtasıyla olur. Gizlenecek bilgi anahtar kelime ile ilişkili olarak yeni bir bilgiye dönüştürülür. Bu yeni bilgiyi ilk ham haline döndürmek için yine anahtar kelimeye ihtiyaç duyulur. Yine “Yakuter” kelimesini baz alarak örnek bir uygulama yapalım.

Yukarıdaki görselde yakuter kelimesi 3721645 anahtarı ile ilişkilendirilerek şifrelenmiştir. Kullanımı ise y harfini örnek alırsak y harfi 3 rakamına denk gelmektedir. Demek ki şifrelendikten sonraki veride 3’üncü harf y’dir. Diğer harfleri de bu şekilde şifreledikten sonra karşımıza şu sonuç çıkmaktadır: yakuter=ukyerta

Simetrik ve Asimetrik (Açık Anahtarlı) Şifreleme

Simetrik Şifreleme: Simetrik şifreleme bir önceki başlıkta örneğini verdiğim şekilde mesajın iletileceği herkes tarafından bilinen tek bir anahtar kelimeye sahiptir. Bilgi anahtar ile şifrelenir ve yine aynı anahtar ile çözümlenir.

Asimetrik Şifreleme: Bu şifreleme tekniği Açık Anahtarlı Şifreleme olarak da bilinir. Asimetrik şifrelemede bir adet Genel ve kullanıcı sayısı kadar Özel anahtar bulunur. İletilecek bilgi Genel anahtar ile şifrelenir ve her kullanıcı bu şifrelenmiş veriyi kendi özel anahtarı ile çözümler. Böylece sadece özel anahtarı olan kişilerin bu şifreyi çözmesi kesinleşmiş olur.

Aşağıdaki görselde Asimetrik Şifrelemenin nasıl çalıştığını görebilirsiniz.

Son Sözler

Umarım şifreleme konusunu sizi de fazla sıkmadan anlatabilmişimdir. Günümüzde şifrelemenin birbirinden bağımsız bir çok örneğine şahit olabilirsiniz. Bundan sonra bize düşen en azından kendi bilgilerimizin, sistemlerimizin güvenliği için elimizden geldiğince ve sistemlerimizi yormayacak şekilde bu şifreleme tekniklerinden azamî ölçüde faydalanmak.

Comments of this post

Kadir

Kadir
03 Kasım 2009

Selam.

Bende iki tane dosya var. İki dosya da aynı XML dosyası ancak birisi 169 kb civarı ve şifrelenmiş diğeri ise 500 kb civarı ve şifrelenmemiş.

Sizce bu aradaki algoritmayı nasıl çözebilirim?

Mahir

Mahir
13 Aralık 2009

Bende bu olayları kod mantığında anlatmaya çalıştım. Buradan bakabilirsiniz.

dogan

dogan
28 Kasım 2010

arkadaslar elınıze saglık ama bu sadece genel kultur amacından bıle az olmus ama tesekkurler yıne bır harfe bıle uyuk saygı sadece eleştırı:)))

Barış

Barış
05 Aralık 2010

Sade ve etkili bi sunu olmuş, eline sağlık.

deniz

deniz
16 Nisan 2011

saol

toprak

toprak
22 Kasım 2012

Erkan Yakut kardeşim çok güzel anlatmışsınız bu sayfada sorduğun soruya cevap bulmak harika bir olay teşekkürler