EZSQL VERİTABANI SINIFI

Programlamada sınıflar (class) işlerimizi oldukça kolaylaştırmaktadır. Diğer bir deyişle nesne tabanlı programlama sayesinde bir yazdığımız kodu üzerinde ufak değişikliklerle veya hiç değiştirmeden diğer projelerimizde de kullanabilir ve böylece zamandan kazanmış oluruz. Benim de kod arşivimde en çok sevdiklerimden birisi ezSQL veritabanı sınıfı. WordPress’in de altyapısında kullanılan bu basit ve kullanışlı sınıf küçük boyutunu rağmen işlerinizi gerçekten çok kolaylaştırmakta. Zaten WordPress’in bunu kullanıyor olması gücünün bir göstergesi sayılmaz mı? Peki bunu nasıl yapıyor derseniz hemen bir örnekle açıkalyayım.

Normalde veritabanına kayıt girmek istediğimiz zaman önce veritabanı kullanıcı adı ve şifresini belirterek bağlantı yaparız. Ardından ilgili veritabanını seçeriz. Son olarak da yapmak istediğimiz işlemi gerçekleştiririz. Bu sınıf sayesinde ise ayar dosyasına veritabanı bilgilerini (kullanıcı adı, şifre vs.) girdikten sonra bir daha bağlantı için uğraşmıyorsunuz. Tek avantajı tabi ki sadece bağlantı şekli değil, işlemlere getirmiş olduğu kolaylıklar. Örneğin bir veri girmek için

veya tek bir satırdaki verileri okuyup ekrana yazdırmak için

yazmanız yeterli.

Bu kolaylıklarının yanında hata yakalamada ve göstermede (debug) oldukça başarılı olduğunu söyleyebilirim.

ezSQL ile birlikte gelen yardım (help.html) dosyasında örnekleriyle birlikte kullanımını oldukça güzel göstermiş olduğu için daha fazla detaya inmiyorum.

ezSQL’i indirmek ve kullanamya başlamak için sitesine uğrayınız.

DEVAMINI OKUYUN
 • grkn

  bir süre kullanmıştım ancak nedense doğru olan update sorgusunu sürekli yanlış olarak değerlendirince kendisi :) sinirlenip kendi db sınıfımı yazmama sebeb olmuştu ancak yinede güzel bir sınıf :)

 • class kullanımı hayatımı kolaylaştırıyor erhan ne diyeyim :)

  incelemeye aldım, daha önce hiç incelememiştim.

  yazın için teşekkürler..

 • Rica ederim İsmail, inan bana pişman olmayacaksın ;)

 • Ercan

  gercekten mukemmel bir is cıkarmıslar.

  sınıfı inceledim gercekten cok hos ancak ufak isler icin ~21 kb’lık iki dosya kullanmak pek mantıklı geliyor.

  buldugum diger class’ları bunu kullandıktan sonra kullanmak istemez oldum. :) buna ne hal care uydurabiliriz sizce? kendi sınıfımı yazmak zorunda kalmak istemiyorum. :)

 • KaraSancak

  gerçekten büyük kolaylık ama benim sorgularda hep Türkçe karakter hatası veriyor neden kaynaklanıyor olabilir ?

 • metin

  bendede veriyor :( codeigniter ve ezsql kullanıyorum

  • Şakir Şensoy

   hocam codeigniter ile ezsql'i birlikte kullanmana bi anlam veremedim. Zaten codeigniter'in ezsql'den daha üstün bir veritabanı sınıfı var. Hatta içinde active recordda barındırmakta. Hiç SQL bilmeyen birisi bile istediği gibi veritabanına girip, çıkabiliyo. Şahsen ben kullanıyorum herkese tavsiye ederim.

   • Şakir, sana kesinlikle katılıyorum. Bende Codeigniter ve kendi veritabanı sınıfını kullanıyorum. Yukarıda yanlışlıkla Codeigniter ve ezSQL mi yazmışım orasını anlamadım?