Wordpress Mu

WORDPRESS 3.0 İLE ÇOKLU BLOG OLUŞTURMAK

Güncelleme: Yazının sonunda konuyu anlatan video eklenmiştir. 14.08.2010

İlk yazımda, WordPress indir paketiyle gelen yeniliklerden bir tanesi olan çoklu blog oluşturmayı anlatacağım. Daha önce WordPress MU (Multi User) paketinde ayrı sunulan bu özellik, artık WordPress paketlerine entegre edilecek. Birkaç adımda çoklu blog oluşturma işlemini kolayca tamamlayacağız.

Başlamadan önce sitenizin yedeğini almanızı tavsiye ederim. Eğer böyle bir imkanınız yoksa bile wp-config.php ve .htaccess dosyanızın yedeğini mutlaka alın.

Çoklu kullanıcılı blog oluşturmak için ilk olarak WordPress blogunuzun alt klasörde değil, ana dizinde kurulu olması gerekmekte.. Eğer alt klasöre kurulum yaptıysanız bu işlemi gerçekleştiremezsiniz.

DEVAMINI OKUYUN

HER YAZIM RESİMLİ OLSUN DİYORSANIZ!

Kimi zaman yazılarımızı çeşitli videolar veya resimlerle süsleriz. Ama bazı günlükler vardır ki her yazısınının belli bir yerinde (örneğin sol üst köşede) mutlaka bir resim bulunur. İşte böyle zamanlarda yazınızı yazarken resmi yazının içinde kullanmak yerine özel alan kullanmak daha mantıklı bir çözüm olabilir. Gelin önce birkaç örnek inceleyelim ve ardından bunu nasıl yapabileceğimizi ve nerelerde kullanabileceğimizi görelim.

DEVAMINI OKUYUN

WORDPRESS MU NASIL TÜRKÇELEŞTİRİLİR?

WordPress Mu son zamanların en gözde sistemlerinden birisinin olmasının yanında problemleri de birçok kişinin başını ağrıtıyor. Bu problemlerden birisi de WordPress Mu’nun yönetim panelinin nasıl Türkçeleştirildiği konusunda. Bunun için çok basit ve pratik bir yöntem var.

DEVAMINI OKUYUN

WORDPRESS MU 1.0 (ÇOKLU KULLANICI)

WordPress yakın zamanda WordPress-Mu sürümünü yayınladıve buradan da indirilebilir duruma getirildi. Bu ne işe yarar diyenler vardır mutlaka. Kısaca şöyle özetleyeyim. Dünyanın en meşhur blog sistemi WordPress ile blogcu.com, gaxxi.com veya guncesi.net gibi kullanıcılara ücretli veya ücretsiz blog hizmeti sunabilirsiniz. Vereceğiniz hizmet sistem açısından wordpress.com‘daki hizmetin aynısı olacaktır. Ben de deneme amaçlı kurdum ve test ettim wordpress-mu’yu. Bu yazımda da blog hizmeti vermeyi isteyen arkadaşlara sistemi tanıtmak ve bir kaç tavsiye vermek istiyorum.

DEVAMINI OKUYUN