Banner

Etiket Arşivi: ‘Web Hosting’

CentOS Linux | ionCube Kurulumu

Yakuter.com’da ne yazacağıma karar verirken rastgele bir konu seçmek yerine çalışmalarım sırasında karşıma çıkan konuları anlatmaya dikkat ediyorum. Vargonen sunucularında sunucu yönetimi üzerine çalışırken hosting firmalarının büyük çoğunluğunun tercihi olan WHMCS hosting yönetim panelini kurma gereği hissettim. Bu panelin kurulumu sırasında da ionCube gerekmektedir. Durum böyle olunca ionCube üzerine bir yazı yazmak kaçınılmaz oldu.

ionCube loader web ortamında oldukça fazla kullanılan şifreleme programlarından birisidir. En çok tercih edilen kullanılma şekli ise yazılımların lisanlanması sürecindedir. Böylece lisans satın alınmadan bir yazılımın kullanılması engellenmektedir. Özetle php kodlarını şifrelemek ve sonrasında bu şifreyi çözmek için ionCube kullanılır. devamını okuyun »

Kategori Linux, Web Hosting
13.08.2016
402 Okunma

VDS, VPS Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Dedicated Server – VDS – VPS Nedir? başlıklı yazıda VDS ve VPS sistemlerinden bahsetmiştik. Bu yazımızda ise VPS ve VDS gibi sistemleri satın alırken nerelere dikkat etmeliyiz, onlardan bahsedeceğiz.

Türkiye’de çoğu web alanı, alan adı, sunucu ve sanal sunucu hizmetlerini küçük bütçeli, kendini şirket diye tanıtan orta okul ve lise çağındaki gençlerimiz sürdürmektedir. Bu serüvene para kazanmak için girseler de bunun okulunu okumadıklarından veya bunlarla ilgili tecrübeyi bilmediklerinden hep sorunla karşılaşırsınız. Bununla birlikte bu firmaların yasallığı da başka bir mevzudur. devamını okuyun »

Kategori Genel Bilgi
13.06.2010
5099 Okunma

Dedicated Server – VDS – VPS Nedir?

İnternet sitesi ile ilgilenen ve sitesini barındırmak için barındırma alanı arayan çoğu kişi VDS ve VPS kelimeleri ile bir şekilde karşılaşmıştır. Bununla birlikte fazla üzerinde de durulmadan geçilmiştir. İşte bu yazımda anlamı ve mantığı az bilinen bu iki kısaltmanın ne olduğundan, aralarındaki farklardan ve işlevselliklerinden bahsedeceğim.

VPS ve VDS arasındaki farklara, kısa bir paylaşımsız sunucu (dedicated server) tipinden bahsederek gireceğiz. Özellikle paylaşımsız sunucu seçmemin sebebi dedicated server tabirinin tam bir Türkçe karşılığının bulunmamasıdır ve bu nedenle paylaşımsız sunucu tabiri vurgulamak istememdir. Bu konuyu herkesin yorumuna da açmış olup hangi tabirin daha çok kullanılması gerektiğine beraber karar verelim istiyorum. devamını okuyun »

Kategori Genel Bilgi
12.06.2010
15543 Okunma

Webgrup Hosting İndirim Kuponu

Daha önce Kaliteli Hosting Ne Demektir? başlıklı yazımda yakuter.com‘un yıllardır sorunsuz bir şekilde sponsorluğunda yayınını sürdürdüğü Webgrup İnternet Hizmetleri firmasından bahsetmiştim. Uzun zaman beraber çalışmanın verdiği güvenle yakuter.com‘dan bazı zamanlarda yayınlanmak üzere, okuyucularımıza bir iyiliğimiz dokunsun diyerekten kendilerinden indirim kuponu rica ettim. Sağ olsunlar, beni kırmadılar. Buyrun size gayet uygun fiyatlarla Site Barındırma (Hosting) ve Alan Adı (Domain) indirim kuponları.
devamını okuyun »

Kategori Genel Bilgi
15.05.2010
2767 Okunma