Web Hosting

CENTOS LİNUX | İONCUBE KURULUMU

Yakuter.com’da ne yazacağıma karar verirken rastgele bir konu seçmek yerine çalışmalarım sırasında karşıma çıkan konuları anlatmaya dikkat ediyorum. Vargonen sunucularında sunucu yönetimi üzerine çalışırken hosting firmalarının büyük çoğunluğunun tercihi olan WHMCS hosting yönetim panelini kurma gereği hissettim. Bu panelin kurulumu sırasında da ionCube gerekmektedir. Durum böyle olunca ionCube üzerine bir yazı yazmak kaçınılmaz oldu.

ionCube loader web ortamında oldukça fazla kullanılan şifreleme programlarından birisidir. En çok tercih edilen kullanılma şekli ise yazılımların lisanlanması sürecindedir. Böylece lisans satın alınmadan bir yazılımın kullanılması engellenmektedir. Özetle php kodlarını şifrelemek ve sonrasında bu şifreyi çözmek için ionCube kullanılır.

DEVAMINI OKUYUN

CENTOS MYSQL KURULUMU

Centos MySQL Kurulumu
MySQL oldukça güçlü ve çok yaygın kullanılan bir veritabanı sunucusudur. Web Hosting firmalarının bir numaralı tercihi de denilebilir. Bu yazımda da CentOS Linux dağıtımı üzerine MySQL‘in nasıl kurulacağını kısaca anlatmak istedim.

DEVAMINI OKUYUN

VDS, VPS ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Dedicated Server – VDS – VPS Nedir? başlıklı yazıda VDS ve VPS sistemlerinden bahsetmiştik. Bu yazımızda ise VPS ve VDS gibi sistemleri satın alırken nerelere dikkat etmeliyiz, onlardan bahsedeceğiz.

Türkiye’de çoğu web alanı, alan adı, sunucu ve sanal sunucu hizmetlerini küçük bütçeli, kendini şirket diye tanıtan orta okul ve lise çağındaki gençlerimiz sürdürmektedir. Bu serüvene para kazanmak için girseler de bunun okulunu okumadıklarından veya bunlarla ilgili tecrübeyi bilmediklerinden hep sorunla karşılaşırsınız. Bununla birlikte bu firmaların yasallığı da başka bir mevzudur.

DEVAMINI OKUYUN

DEDİCATED SERVER – VDS – VPS NEDİR?

İnternet sitesi ile ilgilenen ve sitesini barındırmak için barındırma alanı arayan çoğu kişi VDS ve VPS kelimeleri ile bir şekilde karşılaşmıştır. Bununla birlikte fazla üzerinde de durulmadan geçilmiştir. İşte bu yazımda anlamı ve mantığı az bilinen bu iki kısaltmanın ne olduğundan, aralarındaki farklardan ve işlevselliklerinden bahsedeceğim.

VPS ve VDS arasındaki farklara, kısa bir paylaşımsız sunucu (dedicated server) tipinden bahsederek gireceğiz. Özellikle paylaşımsız sunucu seçmemin sebebi dedicated server tabirinin tam bir Türkçe karşılığının bulunmamasıdır ve bu nedenle paylaşımsız sunucu tabiri vurgulamak istememdir. Bu konuyu herkesin yorumuna da açmış olup hangi tabirin daha çok kullanılması gerektiğine beraber karar verelim istiyorum.

DEVAMINI OKUYUN

WEBGRUP HOSTİNG İNDİRİM KUPONU

Daha önce Kaliteli Hosting Ne Demektir? başlıklı yazımda yakuter.com‘un yıllardır sorunsuz bir şekilde sponsorluğunda yayınını sürdürdüğü Webgrup İnternet Hizmetleri firmasından bahsetmiştim. Uzun zaman beraber çalışmanın verdiği güvenle yakuter.com‘dan bazı zamanlarda yayınlanmak üzere, okuyucularımıza bir iyiliğimiz dokunsun diyerekten kendilerinden indirim kuponu rica ettim. Sağ olsunlar, beni kırmadılar. Buyrun size gayet uygun fiyatlarla Site Barındırma (Hosting) ve Alan Adı (Domain) indirim kuponları.

DEVAMINI OKUYUN