Banner

Etiket Arşivi: ‘Sql/MySql’

MySQL Veritabanı Export/Import Komutları

Web projelerinde MySQL üzerinde bulunan veritabanlarını yönetmek için komut sisteminden ziyade Phpmyadmin gibi zenginleştirilmiş arayüze sahip aracı yazılımlar kullanılmaktadır. Ancak böyle yazılımlar bazen bizi yarı yolda bırakabilirler. Mesela veritabanı boyutu çok büyükse ve sunucunun PHP ayarlarında en fazla 2 MB büyüklüğünde dosyalara izin verilmişse artık o veritabanı yazılımı export/import işlemleri açısından kullanılamaz hale gelmiş demektir. İşte böyle durumlarda doğrudan konsol/terminal vasıtasıyla MySQL işlemleri yapmak çok daha kolay olabilir. devamını okuyun »

Kategori Featured, Sql/MySql
23.02.2017
113 Okunma

PHP Günleri #1 / mysql_* Semineri

php-ist 2013’te sunum yapan Adil İLHAN’ın ayrıca 25 Mayıs 2013 tarihinde İstanbul, Nişantaşı Üniversitesi’nde gerçekleşen PHP Günleri #1 etkinliğinde “mysql_* Fonksiyonları Ömrünü Doldurmak Üzere. Peki Şimdi Ne Olacak?” isimli bir sunum yaptığnı kendi sitesinden öğrendim. Bu sunumun da oldukça faydalı olabileceğini düşünerek aşağıda sizlerle paylaşıyorum. Adil İLHAN’a bu güzel sunum için teşekkürler. devamını okuyun »

Kategori Genel Bilgi
08.07.2013
2210 Okunma

WordPress SQL Cümleleri

WordPress için kod yazan geliştirici arkadaşlara faydası olması amacıyla bu zamana kadar kullandığım WordPress SQL cümlelerini bir araya getirerek yayınlamaya karar verdim. Bazen WordPress’in standart kodları ihtiyacınızı karşılamadığı benim yaptığım gibi veritabanına direk müdahalelere mecbur kalabiliyorsunuz. İşte böyle durumlarda bu SQL cümleleri hayatınızı ve üzerinde çalıştığınız projeyi kurtarabilir ;)
devamını okuyun »

Kategori Sql/MySql, Wordpress
07.03.2009
3627 Okunma

WordPress Özel Alanlarında Arama

Bildiğimiz gibi WordPress’in özel alanları (custom field) gerçekten de çok faydalıdır. Ne kadar faydalı olduğuna ve nasıl kullanıldığına Her Yazım Resimli Olsun Diyorsanız! başlıklı yazımda değinmiştim. Bu konuyu biraz daha devam ettirmek gerekirse özel alan kullanımının yaygınlaşması sonucu buralardaki verileri arama ihtiyacı doğdu.
devamını okuyun »

Kategori Sql/MySql, Wordpress
15.02.2009
3448 Okunma