Sql/MySql

MYSQL VERİTABANI EXPORT/IMPORT KOMUTLARI

Web projelerinde MySQL üzerinde bulunan veritabanlarını yönetmek için komut sisteminden ziyade Phpmyadmin gibi zenginleştirilmiş arayüze sahip aracı yazılımlar kullanılmaktadır. Ancak böyle yazılımlar bazen bizi yarı yolda bırakabilirler. Mesela veritabanı boyutu çok büyükse ve sunucunun PHP ayarlarında en fazla 2 MB büyüklüğünde dosyalara izin verilmişse artık o veritabanı yazılımı export/import işlemleri açısından kullanılamaz hale gelmiş demektir. İşte böyle durumlarda doğrudan konsol/terminal vasıtasıyla MySQL işlemleri yapmak çok daha kolay olabilir.

DEVAMINI OKUYUN

PHP GÜNLERİ #1 / MYSQL_* SEMİNERİ

php-ist 2013’te sunum yapan Adil İLHAN’ın ayrıca 25 Mayıs 2013 tarihinde İstanbul, Nişantaşı Üniversitesi’nde gerçekleşen PHP Günleri #1 etkinliğinde “mysql_* Fonksiyonları Ömrünü Doldurmak Üzere. Peki Şimdi Ne Olacak?” isimli bir sunum yaptığnı kendi sitesinden öğrendim. Bu sunumun da oldukça faydalı olabileceğini düşünerek aşağıda sizlerle paylaşıyorum. Adil İLHAN’a bu güzel sunum için teşekkürler.

DEVAMINI OKUYUN

WORDPRESS SQL CÜMLELERİ

WordPress için kod yazan geliştirici arkadaşlara faydası olması amacıyla bu zamana kadar kullandığım WordPress SQL cümlelerini bir araya getirerek yayınlamaya karar verdim. Bazen WordPress’in standart kodları ihtiyacınızı karşılamadığı benim yaptığım gibi veritabanına direk müdahalelere mecbur kalabiliyorsunuz. İşte böyle durumlarda bu SQL cümleleri hayatınızı ve üzerinde çalıştığınız projeyi kurtarabilir ;)

DEVAMINI OKUYUN

WORDPRESS ÖZEL ALANLARINDA ARAMA

Bildiğimiz gibi WordPress’in özel alanları (custom field) gerçekten de çok faydalıdır. Ne kadar faydalı olduğuna ve nasıl kullanıldığına Her Yazım Resimli Olsun Diyorsanız! başlıklı yazımda değinmiştim. Bu konuyu biraz daha devam ettirmek gerekirse özel alan kullanımının yaygınlaşması sonucu buralardaki verileri arama ihtiyacı doğdu.

DEVAMINI OKUYUN

DELPHİ İLE VERİTABANINDA ARAMA YAPMAK

Uzun zamandan sonra yeniden Delphi’ye el atayım dedim. Bilgisayarımda kullanmak üzere kendi ihtiyaç duyduğum birkaç program hazırlamak için kollarımı sıyırmışken size bir iki ipucu vereyim ;) Bu yazımdaki ipuçları Delphi ile veritabanında arama yapmanıza yarayan basit ama kullanışlı iki kod.

DEVAMINI OKUYUN