programlama

WORDPRESS EKLENTİ AKTİVASYON FONKSİYONU

WordPress’te eklenti yazmayı düşünenlerin bilmesi gereken fonksiyonlardan belki de en önemlisi aktivasyon fonksiyonudur yani register_activation_hook(). Bu fonksiyon sayesinde eklentimiz etkinleştirildiğinde veritabanında tablolar oluşturulmasını ya da yöneticiye bir mesaj göstermeyi sağlayabiliriz. Bu faydalı fonksiyonun kullanımı ise şu şekildedir;

DEVAMINI OKUYUN

WORDPRESS YAZILARINIZDAKİ RESİMLERİN WİDTH VE HEİGHT ÖZELLİKLERİNİ KALDIRMAK

WordPress’in en güzel yanlarından birisi binlerce farklı tema seçeneğinin bulunması. Ancak her temanın farklı özelliklerinin mevcut olması bizim de yazılarımızı bu temalara uydurmamız gerektiği anlamına geliyor. İşte böyle bir durumda, mesela responsive bir tema kullanıyorsanız yazınızdaki width ve height özelliklerini kaldırmak isteyebilirsiniz. Aşağıda paylaştığım kod ile bunu rahatlıkla yapabilirsiniz.

DEVAMINI OKUYUN

PHP-İST 2013 – PHP UYGULAMALARINDA HATA AYIKLAMA YÖNTEMLERİ

php-ist 20136 Temmuz 2013’te icra edilen PHP İSTANBUL KONFERANSI‘nda birçok değerli sunumun yapıldığını, bunlardan birisinin Adil İlhan tarafından hazırlanan PHP Kodlama Standartları olduğunu konuyla ilgili bir önceki yazımda belitmiştim. Bu yazımda ise aynı konferansta Volkan ALTAN tarafından hazırlanan ve sunulan PHP Uygulamalarında Hata Ayıklama Yöntemleri‘ni paylaşmak istiyorum.

Yazılımcılar bilir ki programlama aşamasında yapılan en ufak bir hata, belki fazladan bir boşluk ya da bir vürgül, tüm sistemin çalışmasını engelleyebilir ve günlerce projemizi geciktirebilir. İşte böyle tatsız durumların önüne geçmek için debug olarak tabir edilen hata ayıklama yöntemlerini bilmeli ve zaman kaybı demeden en aktif bir şekilde kullanmalıyız. Böyle önemli bir konunun php-ist 2013’te ele alınması da bu açıdan gayet mantıklı ve sevindirici. Bu güzel sunum için şahsım adına Volkan Altan’a teşekkürü bir borç biliyor ve sunumla sizi başbaşa bırakıyorum.

DEVAMINI OKUYUN

CODEIGNİTER EĞİTİM SETİ

Günümüzün en popüler PHP anaçatılarından birisi, benim de projelerimde severek kullandığım bir altyapıdır CodeIgniter. Kullanım kolaylığı, güçlü altyapısı ve güvenlik tedbirleriyle gerçekten vazgeçilmez bir araç kodlama için. Bu anaçatıyı avantajlı kılan diğer bir husus ise her geçen gün hakkında yeni bir Türkçe kaynağın ortaya çıkması. İbrahim Hızlıoğlu tarafından hazırlanan ve eğitim videolarından oluşan CodeIgniter Eğitim Seti buna en güzel örnek.

DEVAMINI OKUYUN

PHP DERGİ – BİR PHP PROGRAMLAMA E-DERGİSİ

Daha kısa bir zaman önce programlama üzerine güzel bir gelişme olarak Java Dergisi’nden bahsetmişken, bu sefer yine programlama üzerine bir e-dergiden, PHP Dergi’den konuşacağız.

PHP Dergi bir e-dergi olarak ilk sayısını 08 Haziran 2010 tarihinde yayınladı. Sabit bir yazar kitlesi bulunmayan dergi bir nevi konuk yazarlık prensibine göre yayın yapmakta. Bu konuda dergi editörleri kendilerini şu şekilde ifade ediyorlar:

Phpdergi müfredatı katılımcı ortaklık prensibine göre işlemektedir, bu sayede php ve php merkezli web teknolojileri üzerine yazılar yazmak isteyen herkes phpdergi’de yazılarını yayınlayabilmektedir.

Yazarlık konusunda oldukça güzel düşündüklerini söyleyebilirim çünkü böyle bir dergide düzenli olarak yazı yazmak kolay değildir. Günümüzde insanların hep bir şeylerle meşgul olduğunu (kimisi iş, kimisi okul) düşünürsek bu şekilde esnek bir yazar tutumu gayet mantıklı.

DEVAMINI OKUYUN