eklentisiz

WORDPRESS’TE EKLENTİ KULLANMADAN SİTE HARİTASI YAPIMI

WordPress içerik yönetim sistemi eskiden sadece günlük yani blog olarak kullanılırken günümüzde birçok farklı alanda WordPress’in kullanıldığını görüyoruz. Sitenin genişlemesi ve bir portal havasına dönüşmesi sonucunda ise ziyaretçilerimiz deyim sitede nerede olduklarını unutabiliyor ve deyim yerindeyse yollarını kaybedebiliyorlar. Ziyaretçilerimize nerede olduklarını gösterecek basit bir site haritası ise işimizi bir hayli kolaylaştıracaktır.

Site haritası dediğimde bahsettiğim meselyi tam olarak tarif etmek gerekirse sitenin uygun bir yerinde bulunduğunuz sayfaya (yazdığınız yazıya) giden yolun ziyaretçilere gösterilmesidir. Kısacası navigasyon ya da İngilizce’deki tabiriyle breadcrumb dediğimiz olayın yapımından bahsediyorum.

Blog » Programlama » PHP » En Faydalı PHP Fonksiyonları

DEVAMINI OKUYUN

WORDPRESS’TE EKLENTİ KULLANMADAN BENZER YAZILARI GÖSTERİN

WordPress günlüklerimiz için her ihtiyacımıza yönelik birer eklenti mevcut fakat bazen eklentisiz bir şekilde, saf WordPress fonksiyonlarıyla işleri yürütmek daha mantıklı olabiliyor. Buna bir örnek de yazılarımızın sonunda o yazıya benzeyen diğer yazıları eklentisiz bir şekilde göstermektir. Bunu yapmanın iki yolu var. Birincisi benzerliği etiketlere göre, ikincisi ise benzerliği kategorilere göre belirlemek.

DEVAMINI OKUYUN

WORDPRESS’TE EKLENTİ KULLANMADAN SAYFALAMA

WordPress’in en sağlıklı şekilde kullanmanın yolu, ihtiyacımız olan noktalarda eklenti kullanmak yerine onun kendi yeteneklerini kullanmaktan geçer. Bunu bir örneği de günlüklerimizin en önemli fonksiyonlarından birisi olan “sayfalama” konusunda geçerlidir.

Sayfalama (Pagination) sitemizin erişebilirliğini büyük ölçüde artırmaktadır ve bu amaç için üretilmiş onlarca eklenti mevcuttur. Belki de bunlardan en meşhuru Pagebar eklentisidir. Ancak gözden kaçan bir şey var ki o da WordPress’in kendi yapısı ve yetenekleridir. Öyle ki WordPress zaten kendi içinde sayfalama yapmaktadır. Yönetim panelinde her sayfada kaç yazı görüntüleneceğini belirtirsiniz. WordPress bunu gerçekleştirir ve üstüne $paged gibi bir değişken üreterek o an bulunduğunuz sayfanın hangi sayfa olduğunu kod olarak size verir. Artık bu dakikadan sonra o değişkeni kullanarak sitede bu sayfalamayı görüntülemek kalır. İşte bu son temel amaç için bir eklenti kullanmak yerine kendimiz kısa bir kodla işlemi çözebiliriz.

DEVAMINI OKUYUN

WORDPRESS’TE ÜYELERDEN FARKLI BİLGİLER İSTEMEK

WordPress oldukça gelişmiş bir sistem olmasının yanında oldukça geniş bir kitleye hitap etmenin sorumluluklarını da taşımakta. Bu nedenle de WordPress sitenize üye olan kişilerde istenen bilgiler malesef günümüz şartlarını tam olarak karşılamıyor ya da yetersiz de diyebiliriz. Örneğin üyenin twitter ve facebook hesabını girebileceği bir kutu bulunmazken bunların yerine aim, yim ve jabber kutuları bulunmakta. Ancak bu bir kısıtlama gibi görünse de basit bir kod ile bu sorunu rahatlıkla çözebiliriz.

DEVAMINI OKUYUN