Eklenti

WORDPRESS EKLENTİ AKTİVASYON FONKSİYONU

WordPress’te eklenti yazmayı düşünenlerin bilmesi gereken fonksiyonlardan belki de en önemlisi aktivasyon fonksiyonudur yani register_activation_hook(). Bu fonksiyon sayesinde eklentimiz etkinleştirildiğinde veritabanında tablolar oluşturulmasını ya da yöneticiye bir mesaj göstermeyi sağlayabiliriz. Bu faydalı fonksiyonun kullanımı ise şu şekildedir;

DEVAMINI OKUYUN

YAKUTER RASTGELE SÖZLER EKLENTİSİ

Güncelleme: 01.08.2014 tarihinde yayınlamış olduğum bu güncelleme ile artık eklenti sorunsuz çalışmaktadır. Önceki sürümde meydana gelen eklentinin aktifleştirildiğinde veritabanı tablolarının oluşmaması sorunu giderilmiştir. Devamı için aşağıda Güncelleme Notlarına bakınız.

Eklenti artık sorunsuz Yakuter Rastgele Sözler Eklentisi 08.06.2006 yılında yazmış olduğum ve zamanla güncel WordPress sürümlerine uyumlu olması için geliştirdiğim oldukça basit ve kullanışlı bir eklentidir. Temel amacı WordPress günlüklerinizin istediğiniz herhangi bir yerinde rastgele söz/metin/resim gibi içerikler görüntülemenize yardımcı olmaktır. Eklentiyi ilk yazdığımda kendi kullanımım için yazmış ve sonrasında okuyucularımla paylaşmıştım. Ancak o günden sonra hiç güncelleme fırsatı bulamamıştım. Yoğun istek üzerine şuan eklentiyi güncellemiş durumdayım. Artık güncel WordPress sürümünüzde bu eklentiyi rahatlıkla kullanabilirsiniz.

DEVAMINI OKUYUN

WORDPRESS EKLENTİLERİNİN YOLUNU BULMA

WordPress’e eklenti yazarken eklentimizin içinde bazen yeni bir kayıt girmek için “form” işlemleri yaparız. Ancak elbetteki formun gönderileceği adresi yani “action” niteliğini doğru girmeliyiz. Peki eklentilerin dizinlerini bulmamızı yarayan fonksiyonlar nelerdir derseniz kısaca şöyle özetleyebiliriz;

DEVAMINI OKUYUN

WORDPRESS PANELDE BAĞLANTILAR GÖRÜNMÜYORSA!

WordPress 3.5 sürümünden sonra genelde yönetim panelinde herhangi bir sıkıntı yaşanmazken çoğu kişi “Bağlantılar” sekmesinin ortadan kaybolduğunu ve sitedeki bağlantıları yönetemediğini belirtmekte. İşte bu sorunla karşılaşan arkadaşlar için Link Manager eklentisini tavsiye ediyorum. Eklentinin tek bir görevi var, o da WordPress 3.5 ve üzeri sürümlerde Bağlantılar sekmesinin görünmesini sağlamak. Eklentinin kurulumu ise standart bir eklenti kurulumundan farklı değil.

  • Eklentiyi Link Manager bağlantısından indirelim.
  • İndirdiğimiz paketten çıkan link-manager klasörünü siteminizin plugins klasörüne yükleyelim.
  • Son olarak WordPress panelden Eklentiler sekmesinden eklentiyi aktif hale getirelim. Hepsi bu kadar.

Sorunu eklenti kullanmadan çözmek isterseniz temanızın functions.php dosyasının en üstüne aşağıdaki tek satır kodu eklediğiniz anda Bağlantılar sekmesi görünmeye başlayacaktır.

DEVAMINI OKUYUN

GÜNLÜKLERİNİZ İÇİN 10+ İŞLEVSEL ÖZELLİK

Yakuter

Yeni bir yazı ile yeniden beraberiz. Bir önceki yazıda WordPress Çoklu Blog Kurulumundan bahsetmiştim. Bu yazıda WordPress temalarınızı tasarlarken veya düzenlerken temalarınıza ekleyebileceğiniz görünüm ve tekniksel açıdan işlevsel özelliklerden bahsedeceğim.

Eklentiler veya WordPress fonksiyonlarını kullanarak temalarınıza ekleyebileceğiniz bu özellikler sitelerinize işlevsellik kazandıracak ve kullanıcı dostu bir arayüze sahip olmanızı sağlayacaktır. Ayrıca yazıda bir takım SEO ipuçlarına da değindim, umarım faydası dokunur. Hazırsak başlıyoruz…

DEVAMINI OKUYUN