Banner

Etiket Arşivi: ‘Eklenti’

WordPress Eklenti Aktivasyon Fonksiyonu

WordPress’te eklenti yazmayı düşünenlerin bilmesi gereken fonksiyonlardan belki de en önemlisi aktivasyon fonksiyonudur yani register_activation_hook(). Bu fonksiyon sayesinde eklentimiz etkinleştirildiğinde veritabanında tablolar oluşturulmasını ya da yöneticiye bir mesaj göstermeyi sağlayabiliriz. Bu faydalı fonksiyonun kullanımı ise şu şekildedir; devamını okuyun »

Kategori Wordpress
03.08.2014
27953 Okunma

Yakuter Rastgele Sözler Eklentisi

Güncelleme: 01.08.2014 tarihinde yayınlamış olduğum bu güncelleme ile artık eklenti sorunsuz çalışmaktadır. Önceki sürümde meydana gelen eklentinin aktifleştirildiğinde veritabanı tablolarının oluşmaması sorunu giderilmiştir. Devamı için aşağıda Güncelleme Notlarına bakınız.

Eklenti artık sorunsuz Yakuter Rastgele Sözler Eklentisi 08.06.2006 yılında yazmış olduğum ve zamanla güncel WordPress sürümlerine uyumlu olması için geliştirdiğim oldukça basit ve kullanışlı bir eklentidir. Temel amacı WordPress günlüklerinizin istediğiniz herhangi bir yerinde rastgele söz/metin/resim gibi içerikler görüntülemenize yardımcı olmaktır. Eklentiyi ilk yazdığımda kendi kullanımım için yazmış ve sonrasında okuyucularımla paylaşmıştım. Ancak o günden sonra hiç güncelleme fırsatı bulamamıştım. Yoğun istek üzerine şuan eklentiyi güncellemiş durumdayım. Artık güncel WordPress sürümünüzde bu eklentiyi rahatlıkla kullanabilirsiniz. devamını okuyun »

Kategori Wordpress
01.08.2014
154467 Okunma

WordPress Panelde Bağlantılar Görünmüyorsa!

WordPress 3.5 sürümünden sonra genelde yönetim panelinde herhangi bir sıkıntı yaşanmazken çoğu kişi “Bağlantılar” sekmesinin ortadan kaybolduğunu ve sitedeki bağlantıları yönetemediğini belirtmekte. İşte bu sorunla karşılaşan arkadaşlar için Link Manager eklentisini tavsiye ediyorum. Eklentinin tek bir görevi var, o da WordPress 3.5 ve üzeri sürümlerde Bağlantılar sekmesinin görünmesini sağlamak. Eklentinin kurulumu ise standart bir eklenti kurulumundan farklı değil.

  • Eklentiyi Link Manager bağlantısından indirelim.
  • İndirdiğimiz paketten çıkan link-manager klasörünü siteminizin plugins klasörüne yükleyelim.
  • Son olarak WordPress panelden Eklentiler sekmesinden eklentiyi aktif hale getirelim. Hepsi bu kadar.

Sorunu eklenti kullanmadan çözmek isterseniz temanızın functions.php dosyasının en üstüne aşağıdaki tek satır kodu eklediğiniz anda Bağlantılar sekmesi görünmeye başlayacaktır.

Kategori Wordpress
24.03.2014
3278 Okunma

Günlükleriniz İçin 10+ İşlevsel Özellik

Yakuter

Yeni bir yazı ile yeniden beraberiz. Bir önceki yazıda WordPress Çoklu Blog Kurulumundan bahsetmiştim. Bu yazıda WordPress temalarınızı tasarlarken veya düzenlerken temalarınıza ekleyebileceğiniz görünüm ve tekniksel açıdan işlevsel özelliklerden bahsedeceğim.

Eklentiler veya WordPress fonksiyonlarını kullanarak temalarınıza ekleyebileceğiniz bu özellikler sitelerinize işlevsellik kazandıracak ve kullanıcı dostu bir arayüze sahip olmanızı sağlayacaktır. Ayrıca yazıda bir takım SEO ipuçlarına da değindim, umarım faydası dokunur. Hazırsak başlıyoruz…
devamını okuyun »

Kategori Wordpress
15.09.2010
15153 Okunma