CSS

BOOTSTRAP NAVBAR’I CSS İLE ŞEKİLLENDİRMEK

Bilişim alanında yazı yazarken yazılara başlık atmak oldukça zor olabiliyor. Bu yazıya İngilizce bir başlık bulmak isteseydim “How to overwrite Bootstrap’s navbar CSS” gibi bir şeyler yazardım ve tam da amacına hizmet ederdi. Bunu Türkçe’ye çevirmenin (Bootstrap’in navbar CSS’inin ya da seçicisinin üzerine yazmak gibi bir şey.) pek hoş olmayacağını düşündüm. Konuyu gereksiz yere uzattığımın farkındayım ancak içimde kalmasın dedim :)

Bootstrap’i artık duymayan web developer bulmak mümkün değil sanırım. Bununla birlikte Bootstrap’in en önemli özelliklerinden birisinin de hazır CSS kodları ile bir çok öğenin önceden şekillendirildiğini biliyoruz, aynı Bootstrap navbar (navigasyon menüsü)’da olduğu gibi. Söz konusu navbar’a istediğiniz şekli vermek için Bootstrap’in kullanmış olduğu şablonu az çok bilmek gerekir. Burada tüm seçicilerden bahsetmem zor ancak en azından navbar’ı dilediğiniz gibi şekillendirebilmeniz için oluşturduğum şablonu paylaşabilirim.

DEVAMINI OKUYUN

MOBİL SİTE YAPIMI ÜZERİNE NOTLAR

AndroidGünümüz mobil teknolojiler gerçekten çok gelişti. Eskiden bir siteyi tasarlarken sadece birkaç ekran çözünürlüğünü esas alırdık. Şimdi ise ekran çözünürlüğü bir yana, artık sitenin hangi fonksiyonlarının hangi ortamlarda çalışacağını dâhi hesaplamak zorundayız. Sonuç ise basit bir kaç css seçicisini değiştirmekten çok öte, adeta siteyi baştan kodlamak, böylelikle yeni ortamlara uyarlamak zorundayız. İşte bu uyarlamayı nasıl yapmalı, nereden başlamalıyız? Kolay yolu var mıdır yoksa gerçekten çok mu zordur? Siteyi olduğu gibi farklı platformlara taşıyabilir miyiz yoksa bazı fedakârlıklarda mı bulunmalıyız? Bu ve benzeri soruları içeren ve basit notlardan oluşan bu başlangıç yazımız ile yol haritamızı oluşturmaya çalışalım. Umarım faydası dokunur.

DEVAMINI OKUYUN

WORDPRESS TEMASI YAPIMI İÇİN BİLİNMESİ GEREKENLER

Merhabalar, bu makalede WordPress teması yapımı için bilmeniz gerekenleri ve kısaca bunların nasıl kullanılacaklarını açıklamaya çalışacağım. Sıfırdan başlayanlar için bilinmesi gerekenler çok fazla görünebilir ama biraz araştırma ve dene yanıl yöntemiyle kendinizi geliştirebilir ve o hayal ettiğiniz temalara sahip olabilirsiniz. Ayrıca yeni bir tema oluşturmanın tüm yükünü kendi üzerinizde tutmak zorunda değilsiniz. Bu işi tasarımcı, arayüz kodlayıcı ve ve programcı olarak 3 kişi ortak çalışarak da yapabilir. İş bölümü yapmak çoğu projede olduğu gibi bu projede de size büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Makaleyi bilinmesi gereken Programlama Dilleri ve Programlar olarak ikiye ayrıdım. Böyle daha anlaşılır olur umarım.

DEVAMINI OKUYUN

TASARIMLARDA SEO’LU LOGOLAR KODLAMAK

Konuyu daha iyi kavrayabilmek için örnek bir senaryo oluşturalım. Diyelim ki bir oyun sitesi oluşturuyoruz. Grafiker tarafından sitenin tasarımı çizildi ve CSS / XHTML olacak şekilde kodlanmak üzere elinize geldi. İşte bu dakikadan itibaren her adımınızda SEO‘yu (Arama Motoru Optimizasyonu) düşünmeli, tasarımı ona göre kodlamalısınız. Bu aşamada genelde yapılan hata ise logonun SEO’ya uygun şekilde kodlanmamasıdır. Gelin beraber bir örnek bir oyun sitesi logosu kodlayalım ve bunu SEO’yu aklımızdan çıkarmadan yapalım.

DEVAMINI OKUYUN

CSSADDONS | YENİ NESİL UYGULAMALAR

CssaddonsYeni nesil!” hayatın her alanında geleceği niteleyen bir kavram olduğu gibi teknoloji için de kullanılmakta. Aslında biz sanal alem müdavimleri internet dünyasında bu kavramın yerine “Web 2.0” terimini tercih eder olduk çünkü internette bu kavram sadece yeni teknolojileri ve teknikleri değil, ayrıca bunları ustaca ve kurallarına (standartlarına) uygun kullanmayı da kapsıyor.

Ne mutlu ki ülkemizdeki internet kullanımının yaygınlaşmasıyla insanlar Web 2.0 teknolojilerini merak etmeye, projelerinde kullanmaya ve dolaştığı sitelerde aramaya başladılar. Yurtdışında bizim bu arayışımızı kolaylaştıran, Web 2.0 uygulamaları tek bir sitede toplayan çalışmalar var aslında fakat Türk internet kullanıcıları için Web 2.0 teknolojileri merkezi Cssaddons olacak gibi.

Cssaddons

Cssaddons, Ahmet Küçükoğlu tarafından hayata geçirilen, Web 2.0 uygulamalarının toplandığı ve değerlendirildiği oldukça başarılı bir proje. Aslında bu projeyi kendi sloganıyla tanıtmak lazım;

Cssaddons,
1. CSS ve XHTML standartlarından geçmiş,
2. Tarayıcı farklılıkları olmayan,
3. Web 2.0 uygulamalarını derleyen bir sitedir.

DEVAMINI OKUYUN