Banner

Etiket Arşivi: ‘class’

PHP ile Mobil Sayfalar

Bilindiği üzere son dönemler de mobil teknolojiler pek bir yaygınlaşmaya başladı. Büyük portallar günden güne mobil bölümlerini hayata geçiriyorlar. Peki örneğin iPhone‘dan sitenize girenleri farklı sayfalara yönlendirmeyi hiç düşündünüz mü? Örneğin iPhone.yakuter.com gibi…

PHP ile Mobil bölümlere yönlendirme için ufak ama faydalı bir PHP sınıfını (class) sizlerle paylaşmak istiyorum… devamını okuyun »

Kategori Genel Bilgi
10.06.2010
7525 Okunma

PHP Thumbnailer Sınıfı v2.0

Genelde yazılarımın altyapısını tecrübelerim oluşturuyor. Projelerimde kullandığım teknikler, sınıflar gibi şeyler güzel birer makale konusu olabiliyor. Bu çizgide size tanıtmak istediğim bir sınıf var; PHP Thumbnailer Sınıfı v2.0. Dünyada bir çok web programcısı tarafından takdir edilen bu sınıf, bir WordPress eklentisi olan NextGEN Galeri’de de kullanılmakta. Fotoğrafları düzenlemek (yeniden boyutlandırma, döndürme, kesme, yansıma ekleme vb.) için ideal bir sınıf diyebilirim.
devamını okuyun »

Kategori PHP
15.01.2009
5602 Okunma

Kendi Günlüğünü Kendin Yaz – 1

İlginç bir yazı dizisinin ilk bölümünü okumaktasınız. Yazının başlığı sanırım konuyu yeterince özetliyor. “Eğer kendi günlük sistemimi/betiğimi (script) yazmak isteseydim nereden başlar, hangi aşamaları takip ederdim?” gibi soruları cevaplamaya çalışacağım. Böyle bir makale ile programcı arkadaşlara ticari veya kişisel bir içerik yönetim sistemi (İYS) yazılırken nasıl bir yol izlenmesi gerektiği konusunda fikir vermeyi planlıyorum. Umarım faydası dokunur.
devamını okuyun »

08.07.2008
8727 Okunma

ezSQL Veritabanı Sınıfı

Programlamada sınıflar (class) işlerimizi oldukça kolaylaştırmaktadır. Diğer bir deyişle nesne tabanlı programlama sayesinde bir yazdığımız kodu üzerinde ufak değişikliklerle veya hiç değiştirmeden diğer projelerimizde de kullanabilir ve böylece zamandan kazanmış oluruz. Benim de kod arşivimde en çok sevdiklerimden birisi ezSQL veritabanı sınıfı. WordPress’in de altyapısında kullanılan bu basit ve kullanışlı sınıf küçük boyutunu rağmen işlerinizi gerçekten çok kolaylaştırmakta. Zaten WordPress’in bunu kullanıyor olması gücünün bir göstergesi sayılmaz mı? Peki bunu nasıl yapıyor derseniz hemen bir örnekle açıkalyayım.
devamını okuyun »

Kategori PHP
05.06.2007
4027 Okunma