Banner

Altın Oran

Kategori Genel Bilgi
30.12.2007
18066 Okunma

Altın oran, doğada sayısız canlının ve cansızın şeklinde ve yapısında bulunan özel bir orandır. Altın oran, doğada, bir bütünün parçaları arasında gözlemlenen, yüzyıllarca sanat ve mimaride uygulanmış,uyum açısından en yetkin boyutları verdiği sanılan geometrik ve sayısal bir oran bağıntısıdır. Doğada en belirgin örneklerine insan vücudunda, deniz kabuklulularında ve ağaç dallarında rastlanır. Platon’a göre kozmik fiziğin anahtarı bu orandır. Altın oranı bir dikdörtgenin boyunun enine olan “en estetik” oranı olarak tanımlayanlar da vardır.

Eski Mısırlılar ve Yunanlılar tarafından keşfedilmiş, mimaride ve sanatta kullanılmıştır. Göze çok hoş gelen bir orandır.

Bir doğru parçasının (AB) Altın Oran’a uygun biçimde iki parçaya bölünmesi gerektiğinde, bu doğru öyle bir noktadan (C) bölünmelidir ki; küçük parçanın (AC) büyük parçaya (CB) oranı, büyük parçanın (CB) bütün doğruya (AB)oranına eşit olsun.

Altın Oran; CB / AC = AB / CB = 1.618; bu oranın değeri her ölçü için 1.618 dir.

Altın Oran, pi (π) gibi irrasyonel bir sayıdır ve ondalık sistemde yazılışı; 1.618033988749894… dür. (noktadan sonraki ilk 15 basamak). Bu oranın kısaca gösterimi:

Altın Oranın ifade edilmesi için kullanılan sembol, PHI yani Φ ‘dir.

Bu ilginç ve değerli oran hakkında daha fazla bilgi için Vikipedi’deki Altın Oran adresine bakabilirsiniz. İnanın bana nerelerde bulunduğunu gördükçe çok daha şaşıracaksınız.

Comments of this post

yakuter

yakuter
30 December 2007

Üstad taa 2005’te yazmış da haberimiz yokmuş :) Bağlantı için saol eburhan ;)

Bilal Bilgi

Bilal Bilgi
30 December 2007

Altın oran, hımm. Peki facebookta işe yarıyor mu :D Vikiye bir gözatalım.

Mustafa ŞAPÇILI

Mustafa ŞAPÇILI
30 December 2007

Kitabında da bahsediyor Mehmet Hoca. İlginç bir sayı…

efecaN

efecaN
31 December 2007

bazı sitelerimi tasarlarken bu orana dikkat ederim. bende sizde css dosyasını kodlarken bir hesap makinesi bulundurun :)

peri kızı

peri kızı
21 November 2011

oldukça güzel siteniz çok beğendim ve iyi yararlandım teşekkürler

Fibonacci Sayı Dizisi/Serisi - Yakuter

Fibonacci Sayı Dizisi/Serisi - Yakuter
22 May 2017

[…] Altın Oran diyerek matematiğe dalmışken Altın Oranla bağlantılı başka bir ilginç ve güzel konuya […]

Bilgiye Açlık Bu Olsa Gerek - Yakuter

Bilgiye Açlık Bu Olsa Gerek - Yakuter
20 June 2017

[…] ve sayıların günlük hayattaki kullanımları hep ilgimi çekmiştir. Fibonacci Sayı Dizisi, Altın Oran gibi bazı ilgi çekici konulara önceden değinmiştim fakat bu yetmiyor bana. Hep daha da […]